Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
Heraldik
HR
V-LN: 4095625 - V-ID: 49592
Deutsches Sportpferd Buckskin
(Ee/Aa/nCr)
Valack
167cm MNKH
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 28.03.2020
Omfattande genetik
Sport
Dressur Prix St. Georges, Springen A**
Ägarhistoria
Uppfödd av
Sportpferde Henrich
(Siska-Coda)
Ägs av
Akazienhof
(Zoey)
Ägdes av
1. Sportpferde Henrich
(URL)
(Siska-Coda)
RS Helium
v-LN: 2745528
Palomino Trakehner
WPE Illuminated
v-LN: 5882533
Palomino Englisches Vollblut
Issued xx
v-LN: 4953623
Palomino Englisches Vollblut
Honorable Victory
v-LN: 4779902
Fuchs Englisches Vollblut
Henriette LW
v-LN: 5531736
Schwarzbraun Trakehner
GNs Razorlight GS
v-LN: 1498704
Schwarzbrauner Trakehner
GS Harriet SD
v-LN: 8480214
Rappe Trakehner
Diona J
v-LN: 6744611
Braune Hannoveraner
Daemon MW
v-LN: 6226765
Dunkelbrauner Hannoveraner
Daredevil
v-LN: 1709749
Dunkelbrauner Hannoveraner
Close your Heart FR
v-LN: 4411764
Dunkelbrauner Rheinländer
Deister GM
v-LN: 6357198
Fuchs Hannoveraner
Lancaster
v-LN: 7651322
Schimmel Hannoveraner
Daisy
v-LN: 3732510
Fuchs Hannoveraner
Avkomma i registret
Heraldik har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
Heraldik har ingen mer information
Bedöm
Heraldik HR hasn't qualified for evaluation yet.
Priser
Heraldik har ingen priser
Vinningar i registret
Heraldik är inte registrerad på någon association
Heraldik nått 294 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
9
7.5)
2024-06-24
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
24
5.8)
2024-06-20
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
28
6.13)
2024-06-04
Dressurpferde A, Abteilung 4
Couture Dressage Club mit Qualifikation zum horsesareves Schloss-
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
1
7.4)
2024-06-01
Dressurpferdeprüfung Kl. A
Late Entry II in Kronhausen
Sportpferde Chúille
Akazienhof
Damian Graham
10
2024-05-28
Wallachpräsentation : Bonusrunde - Abteilung 2
NCC Caymaro Wallach Cup 2024 Etappe 3
Nereus Competition Corner
Akazienhof
Damian Graham
8
2024-05-27
Dressurpferde A - Abteilung 3
NCC Dressurspaß Im Quadrat
Nereus Competition Corner
Akazienhof
Damian Graham
20
6.7)
2024-05-12
B Mobile Dressurpferdeprüfung A mit Gehorsamssprung, Abteilung 3
Frühjahrspokal 2024 - Sonntag
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
42
6.23)
2024-05-02
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Couture Dressage Club - Mai Edition
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
8
2024-04-29
Wallachpräsentation : Bonusrunde - Abteilung 7
NCC Caymaro Wallach Cup 2024 Etappe 2
Nereus Competition Corner
Akazienhof
Damian Graham
5
7.2)
2024-04-27
Wallachschau mit Schwerpunkt Dressur, Abteilung 3
The Last Dance
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Damian Graham
9
7.20)
2024-04-22
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 3
Couture Dressage Club
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
17
6.2)
2024-04-21
Wallachschau Warmblüter
9. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Akazienhof
Damian Graham
5
8.6)
2024-04-16
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 3
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
6
8.0)
2024-04-05
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 6
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
27
2024-04-03
Warmblutwallachschau
It's Showtime
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
28
4.8)
2024-04-02
Dressurpferde, Abteilung 4
Dressage at April
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Damian Graham
11
5.1)
2024-04-01
Reitpferdeprüfung, Abteilung 17
Kleemann's Osterhase-Dressur-Parade
Turnierstall Kleemann
Akazienhof
Damian Graham
7
7.2)
2024-04-01
A Dressurpferdeprüfung, Abteilung 19
Kleemann's Osterhase-Dressur-Parade
Turnierstall Kleemann
Akazienhof
Damian Graham
8
2024-03-28
Wallachpräsentation : Bonusrunde - Abteilung 3
NCC Caymaro Wallach Cup 2024 Etappe 1
Nereus Competition Corner
Akazienhof
Damian Graham
9
7.3)
2024-03-26
Reitpferdeprüfung, Abteilung 1
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Akazienhof
Damian Graham
8
7.2)
2024-03-26
Dressurpferde A, Abteilung 14
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Akazienhof
Damian Graham
3
2024-03-24
Dressurpferdeprüfung (ab 3, noch keine E-Erfahrung) - Abteilung 4
Strand-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Damian Graham
17
7.1)
2024-03-10
Reitpferdeprüfung für Dressurpferde, Abteilung 4
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
14
7.3)
2024-03-10
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 6
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
30
5.6)
2024-03-05
Reitpferdeprüfung, Abteilung 5
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
8
7.7)
2024-03-05
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
8
6.7)
2024-02-27
Ideohest präsentiert Dressurpferdeprüfung Kl. A
February Late Entry
Sportpferde Chúille
Akazienhof
Damian Graham
11
7.1)
2024-02-26
Reitpferdeprüfung, Abteilung 4
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Akazienhof
Damian Graham
1
9.2)
2024-02-26
Dressurpferde A, Abteilung 5
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Akazienhof
Damian Graham
5
2024-02-24
Dressurpferdeprüfung (ab 3, noch keine E-Erfahrung) - Abteilung 9
Strand-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Damian Graham
18
6.87)
2024-02-15
Dressurpferdeprüfung A - Zukunftspreis der Firma HippoVit, Abteilung 6
Hallenmeisterschaften 2024 - Tag 1
DS Lindenhof
Akazienhof
Damian Graham
5
2024-02-12
Dressurpferdeprüfung A 4+5jährige, Abteilung 3
Season Opening 2024 - Dressage
Team James
Akazienhof
Damian Graham
16
2024-02-12
Dressurpferdeprüfung 3+4jährige, Abteilung 4
Season Opening 2024 - Dressage
Team James
Akazienhof
Damian Graham
2
9.1)
2024-02-10
Reitpferdeprüfung für Dressurpferde, Abteilung 4
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
14
7.2)
2024-02-10
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
1
9.1)
2024-02-03
Reitpferdeprüfung, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
18
7.2)
2024-02-03
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
28
6.16)
2023-09-21
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Vesländische Meisterschaften 2023
Schlosspark Schalingen
Akazienhof
Damian Graham
24
6.6)
2023-09-20
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Vesländische Meisterschaften 2023
Schlosspark Schalingen
Akazienhof
Damian Graham
8
7.1)
2023-07-01
Reitpferdeprüfung - 3-jährige, Abteilung 5
3. Evangelista Dressurcup II
Sternhof
Akazienhof
Damian Graham
4
8.2)
2023-06-28
Reitpferdeprüfung für Dressurpferde, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
6
7.58)
2023-06-14
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Couture Dressage Club
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
1
8.84)
2023-06-12
Longierprüfung für Warmblüter, Abteilung 3
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
13
2023-06-11
Nachwuchspräsentation der 3-jährigen Dressurpferde, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
19
6.7)
2023-06-11
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
8
7.8)
2023-05-23
Reitpferdeprüfung (3+4 Jährig), Abteilung 2
6. Sandefelder Dressurtag
Reitverein Hufeisenglück
Akazienhof
Damian Graham
10
2023-05-22
Dressurpferdeprüfung (ab 3, noch keine E-Erfahrung) - Abteilung 3
Strand-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Damian Graham
10
2023-05-15
Dressurpferdeprüfung (3 & 4jährige), Abteilung 6
Haffelsee Youngsters
Team James
Akazienhof
Damian Graham
30
5.78)
2023-05-12
Longierprüfung für Warmblüter, Abteilung 3
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
24
2023-05-08
Jungpferdeschau, Warmbluthengste 2- bis 5-Jährige, 3. Abt.
niemelow . M A Y . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Damian Graham
30
6.41)
2023-05-01
Reitpferdeprüfung, Abteilung 1
Safe the last Dance with Lanisonn
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
18
2023-04-21
Nachwuchspräsentation der 3-jährigen Dressurpferde, Abteilung 4
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
22
7.0)
2023-04-21
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
2
7.99)
2023-04-19
Longierprüfung für Warmblüter, Abteilung 2
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Akazienhof
Damian Graham
15
2023-04-17
Dressurpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 2
Insel-Dressur
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Damian Graham
14
2023-04-12
Dressurpferdeprüfung (ab 3, noch keine E-Erfahrung) - Abteilung 2
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Damian Graham
14
2023-03-28
Warmblutwallachschau
It's Showtime!
Akazienhof
Akazienhof
Damian Graham
18
2023-03-28
Warmblutwallachschau
It's Showtime!
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
21
6.2)
2023-03-23
Freispringen, Abteilung 2
1. Springfestival
Reitverein Zahrpik
Sportpferde Henrich
Julia Stein
12
2023-03-22
Freispringen (3-4 Jahre), Abteilung 1
Springtag
TS Ponyland
Sportpferde Henrich
Julia Stein
15
2023-03-19
Freispringen (ab 2 Jahre) - Abteilung 3
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
4
2023-03-19
Dressurpferdeprüfung (ab 3, noch keine E-Erfahrung) - Abteilung 5
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
12
2023-03-18
Nachwuchspräsentation Warmblut Dressur 3yo
D R E S S . U P . #01/23
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2023-03-17
Nachwuchsschau Dressurpferde 0-3yo - Dreijährige - Abteilung 2
NCC Lasst uns spontan munter sein - Dressuredition
Nereus Competition Corner
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
17
6.90)
2023-03-17
Freispringen für Warmblüter, Abteilung 4
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Sportpferde Henrich
Julia Stein
37
6.37)
2023-03-17
Longierprüfung für Warmblüter, Abteilung 2
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
6.8)
2023-03-16
Longierwettbewerb, Abteilung 4
8. Dressage Masters III
Almkirchen Turniergelände
Sportpferde Henrich
Julia Stein
19
6.8)
2023-03-12
Longierwettbewerb, Abteilung 4
Young Stars
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
14
7.2)
2023-03-12
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
7.4)
2023-03-10
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
1
9.0)
2023-03-09
Longierwettbewerb, Abteilung 4
Dressur pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
29
5.6)
2023-03-05
Longierwettbewerb, Abteilung 2
66. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Julia Stein
17
7.0)
2023-03-05
Freispringen, Abteilung 2
66. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Julia Stein
11
2023-02-27
Freispringen für 2- & 3-Jährige; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 9 5 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Julia Stein
4
2023-02-26
Longierwettbewerb für 2- bis 6-Jährige, 5. Abt.
0 9 5 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Julia Stein
11
2023-02-25
Longierwettbewerb (2-6 Jahre), Abteilung 1
Tag der Jungen Pferde
TS Ponyland
Sportpferde Henrich
Julia Stein
3
2023-02-23
Dreijährigens-Präsentation - Wallache
NCC Das Dreijährigen Derby
Nereus Competition Corner
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
7.1)
2023-02-22
Longierwettbewerb, Abteilung 5
8. Dressage Masters II
Almkirchen Turniergelände
Sportpferde Henrich
Julia Stein
10
2023-02-15
Longierwettbewerb (ab 2 Jahre) - Abteilung 4
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
2023-02-15
Freispringen (ab 2 Jahre) - Abteilung 1
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
2
8.2)
2023-02-05
Longierwettbewerb, Abteilung 3
65. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Julia Stein
20
6.1)
2023-02-05
Freispringen, Abteilung 2
65. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
2023-02-05
Jungpferdeschau Warmblüter -> von 2-5 Jahren - Gruppe 5
Wer hat das schönste Pferd?
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
8.50)
2023-02-04
Longierwettbewerb, Abteilung 5
Young Stars
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
10
7.39)
2023-02-04
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
5
8.9)
2023-02-02
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
26
7.0)
2023-02-01
Longierwettbewerb, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
16
2023-01-30
Longierwettbewerb (ab 2 Jahre) - Abteilung 3
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
7
2023-01-30
Freispringen (ab 2 Jahre) - Abteilung 6
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Julia Stein
8
2023-01-29
Freispringen Jungpferde (bis 3 Jahre)
Jump free
Turnierstall Summerland
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
2023-01-27
Freispringen für 2- & 3-Jährige; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 9 4 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Julia Stein
13
2023-01-27
Jungpferdeschau für 3- & 4-Jährige; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 9 4 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
3
2023-01-26
Mustern an der Hand für 3-Jährige Hengste, 1. Abt.
0 9 4 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Julia Stein
11
2023-01-26
Longierwettbewerb für 2- bis 6-Jährige, 1. Abt.
0 9 4 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Julia Stein
8
2023-01-21
Präsentation Dressurnachwuchs (3-jährige), Abteilung 1
Eröffnungsturnier - Dressurtag - 21.01.23
Reitverein Eichenau
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2023-01-21
Longierwettbewerb (3-jährige), Abteilung 1
Eröffnungsturnier - Dressurtag - 21.01.23
Reitverein Eichenau
Sportpferde Henrich
Julia Stein
29
5.61)
2023-01-17
Longierwettbewerb, Abteilung 3
Sandefelder Winterdressur
DS Lindenhof
Sportpferde Henrich
Julia Stein
27
6.0)
2022-12-15
Präsentation Dressurnachwuchs (bis 2 Jahre), Abteilung 2
Weihnachtsfest 2022 - Dressur
Hofer Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
26
2022-12-12
Jungpferdeschau, Warmbluthengste 2- bis 5-Jährige
niemelow . D E Z . 22 . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
11
2022-11-08
Jungpferdeschau, Warmbluthengste 2- bis 5-Jährige, 1. Abt.
niemelow . N O V . 22 . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
10
8.1)
2022-10-31
Nachwuchspräsentation für Dressurpferde bis 3 Jahre, Abteilung 7
Halloween Spectacle
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2022-10-22
Jungpferdeschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 4
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
10
2022-10-02
Jungpferdeschau Warmblüter -> von 2-5 Jahren - Gruppe 1
Wer hat das schönste Pferd?
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
2022-09-09
Jungpferdeschau (bis 3 Jahre), Abteilung 3
Großes Eröffnungsturnier
TS Ponyland
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
5
9.0)
2022-09-05
Nachwuchspräsentation Dressurpferde bis 3 Jahre, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
2022-08-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter, 3. Abt.
0 8 9 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
2022-08-16
Jungpferdeschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 1
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
15
2022-08-12
Jungpferdeschau WB (Hengste, 1-2 Jahre)
Tag der stolzen Hengste und Wallache
Reiterhof zum Hufeisen
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
5
2022-08-03
Jungpferdeschau, Warmbluthengste 2- bis 5-Jährige, 1. Abt.
niemelow . A U G . 22 . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
3
7.4)
2022-08-02
Dressurnachwuchs (0 bis 2 Jahre), Abteilung 2
Dressur pur
Die Haltergemeinschaft
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
2022-07-30
Jungpferdeschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 1
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
18
2022-07-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 8 8 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
4
7.8)
2022-07-19
Zweijährigenschau - Dressur, Abteilung 2
Wunderhübsch im Juli
Sporthorses Thompson
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
14
2022-04-26
Jungpferdeschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 2
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
13
7.0)
2022-04-26
Jungpferdeschau, Abteilung 7
April April
Sporthorses Thompson
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
9.0)
2022-04-08
Zweijährigenschau – Dressur, Abteilung 3
Wunderhübsch im April
Sporthorses Thompson
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
4
8.15)
2021-10-20
Jungpferdeschau Jahrgang 2020 - Warmblüter, Abteilung 6
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
7.45)
2021-10-13
Nachwuchspräsentation Dressur bis 2 Jahre, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
11
7.3)
2021-10-01
Nachwuchsschau Dressurjährlinge (geb. 2020), Abteilung 4
Rising Sun Stables Jubiläum - Dressurtag
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
21
2021-09-18
Warmblutjährlingsschau Hengste (Jhg. 2020), Abteilung 1
niemelow . S E P T E M B E R . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
8.95)
2021-09-01
Nachwuchspräsentation Dressur (Jahrgang 2020 und 2019), Abteilung 2
Wir begrüßen den September - Part 1
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
2021-08-20
Jährlingsschau (Jahrgang 2020) - Abteilung 1
Jungpferdetag am Haffelsee
Team James
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
16
2021-08-12
Jährlingsschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 7
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2021-08-09
Warmblutjährlingsschau Hengste (Jhg. 2020), Abteilung 1
niemelow . A U G U S T . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
22
2021-07-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter, 1. Abt.
0 7 6 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
2021-07-21
Jungpferdeschau WB (Hengste, 1-2 Jahre)
Zuchtschau für Hengste und Wallache
Reiterhof zum Hufeisen
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
15
58.86%)
2021-07-18
Nachwuchspräsentation Warmbluthengste Dressur 1yo
D R E S S . U P . #05/21
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
2021-06-19
Jährlingsschau - Warmblüter - Dressurbetonte Jährlinge (Jg. 2020) - Ring 13
3. Sandefelder Zuchtschau
Pemberley Events
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
2021-06-19
Jährlingsschau - Warmblüter - Dressurbetonte Jährlinge (Jg. 2020) - Siegerring
3. Sandefelder Zuchtschau
Pemberley Events
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
10
62.71%)
2021-06-18
Nachwuchspräsentation Warmblut Dressur 1yo
D R E S S . U P . #04/21
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2021-06-16
Jährlingsschau Warmblüter (Jahrgang 2020) - Abteilung 4
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
2021-06-15
Warmblutjährlingsschau Hengste (Jhg. 2020), 2. Abt.
niemelow . J U N E . show
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
25
57.86%)
2021-05-18
Nachwuchspräsentation Warmblut Dressur 1yo
D R E S S . U P . #03/21
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
7.3)
2021-05-15
Nachwuchsschau Schwerpunkt Dressur (2019 - 2020), Abteilung 8
Dressurcup 2021 - 2. Quali
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
14
6.6)
2021-04-29
Jährlingsschau Dressurnachwuchs, Abteilung 1
Wolfshöhe Youngstertreff
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
19
2021-04-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter, 1. Abt.
0 7 3 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2021-04-06
Jungpferdeschau WB (Hengste, 1-2 Jahre)
Zuchtschau der Hengste und Wallache
Reiterhof zum Hufeisen
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
2021-03-01
Nachwuchspräsentation 2020 Dressur (4. Abteilung)
100 Mal 100 Jubiläumsturnier
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
2021-02-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter, 3. Abt.
0 7 1 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
2021-02-25
Jährlingsschau, Abteilung 2
Krokus Erblühen
Turnierstall Kleemann
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
5
2021-02-21
Jungpferdeschau Warmblüter -> von 2-5 Jahren - Gruppe 1
Das schönste Pferd
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
18
6.3
2021-01-30
Jährlingsschau Dressurnachwuchs (geb. 2020), Abteilung 2
Wolfshöhe Dressurjanuar
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
6.20
2021-01-18
Jährlingsschau, 3. Abt.
willkommen . 2 0 2 1
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
19
6.6
2021-01-10
Jungpferdeschau Hengste (1 - 2 Jahre), Abteilung 4
23. Young Horse Day
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
9
7.2
2020-12-21
Fohlenschau Hengste (Jg. 2020), Abteilung 1
Dressur und Springen für jedermann - Dressurtag
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
7.0
2020-12-13
Fohlenschau Dressur, Ring 9
Adventsschau
Reitschule Cederberg
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
11
7.3
2020-12-11
Präsentation Dressurnachwuchs (bis 2 Jahre), Abteilung 6
Weihnachtsfest 2020 - Dressur
Hofer Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
15
2020-12-07
Fohlenschau Dressurschwerpunkt (2020) (7. Abteilung)
Late Entry December Day II
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
7.3
2020-12-01
Fohlenschau
Kleemann Dezemberwoche Tag 2
Turnierstall Kleemann
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
2020-11-26
Fohlenschau 0-11 Monate; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 6 8 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
2020-11-23
Fohlenschau Dressurnachwuchs, Abteilung 1
Wolfshöhe Youngstertreff
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
5
2020-11-22
Fohlenschau für 0-1 Jahre Hengste
Jungpferdeturnier Tag 2
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
7.4
2020-11-21
Fohlenschau Hengste (Jg. 2020), Abteilung 5
Dressur und Springen für jedermann - Dressurtag
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
6
2020-11-12
Fohlenschau Dressurschwerpunkt (2020) (8. Abteilung)
Cozy Dressage Meet
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
15
5.7
2020-11-04
Fohlenschau, Kat. Warmblut
VI. Championatstage, Tag 3 Finale
Ribaneiro
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
6.6
2020-11-02
1 Fohlenschau Dressurnachwuchs (geb. 2020), Abteilung 3
Dressurturnier Wolfshöhe V
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
23
2020-10-26
Fohlenschau 0-11 Monate; Kat. Warmblüter, 1. Abt.
0 6 7 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
5
2020-10-18
Fohlenschau Warmblüter -> bis 1 Jahr - Gruppe 2
Das schönste Pferd
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2020-10-12
Fohlenschau Dressurschwerpunkt (2020) (1. Abteilung)
Spooky Seazon Dance
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
2020-10-05
Fohlenschau - Abteilung 1
43. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2020-09-29
Fohlenschau - Warmblüter - Dressurbetonte Fohlen (Jg. 2020) - Ring 8
2. Sandefelder Zuchtschau
Pemberley Events
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
12
2020-09-26
Fohlenschau 0-11 Monate; Kat. Warmblüter, 2. Abt.
0 6 6 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
16
6.4
2020-09-21
Fohlenschau Hengste (Jg. 2020), Abteilung 2
Dressur und Springen für jedermann - Dressurtag
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
11
2020-09-20
Cibus International Breeders Cup Warmblüter Hengste
Cibus Elite Fohlenschau
Eventzentrum Rennbahn Welmstadt
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
18
2020-09-05
Fohlenschau - Abteilung 1
42. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
7.2
2020-09-05
Nachwuchspräsentation Dressur bis 2 Jahre, Abteilung 8
B-Day Weekend - 6 Jahre Terbeck
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
3
7.7
2020-08-24
Fohlenschau Hengste (Jg. 2020), Abteilung 4
Dressur und Springen für jedermann - Dressurtag
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
10
2020-08-21
Fohlenschau Dressurschwerpunkt (2020) (2. Abteilung)
Ernst August Gedächtniscup
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
16
2020-08-17
Nachwuchspräsentation Dressur - Abteilung 1
Sommerdressur
Almkirchen Turniergelände
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2020-08-12
Fohlenschau - Abteilung 3
1. Schautag
Gestüt Westfal
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
11
2020-07-26
Fohlenschau für 0-1 Jahre Hengste - Gruppe 1
Jungpferdeturnier Tag 2
Turnierstall Zille
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
19
2020-07-25
Nachwuchspräsentation Jungpferde Dressur (4. Abteilung)
Kirchweih Dressurcup
Sportpferde Winter
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
8
7.1
2020-07-20
Fohlenschau Hengste (Jg. 2020), Abteilung 3
Dressur und Springen für jedermann - Dressurtag
Sportpferdezucht Terbeck
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
10
2020-07-19
Fohlenschau WB (Hengste, bis 1 Jahr)
Pferdeschau um den Juli zu feiern
Reiterhof zum Hufeisen
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
2020-07-05
Fohlenschau - Abteilung 1
40. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
4
7.7
2020-06-10
Fohlenschau Dressurnachwuchs (geb. 2020), Abteilung 1
Dressurturnier Wolfshöhe IV
Rising Sun Stables
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
19
2020-06-05
Fohlenschau - Abteilung 3
39. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
1
8.9
2020-05-29
Warmblutfohlen Ring 15
Fohlenschau
Deckstation Dörenwald
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
3
2020-05-11
Fohlenschau - Schwerpunkt Dressur - Abteilung 2
Zillingers Nachwuchsschau
Sportgestüt Zillinger
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2020-05-07
Schau dressurbetonter Fohlen - Ring 3
Maimarkt
Hannoveranerzucht Zur Linde
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
7
2020-04-26
Fohlenschau 0-11 Monate; Kat. Warmblüter, 1. Abt.
0 6 1 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
2
2020-04-07
Fohlenschau - Schwerpunkt Dressur (Bis 2 Jahre!) - Abteilung 2
Zillingers Dressurtag
Sportgestüt Zillinger
Sportpferde Henrich
Lukas Grundwald
Diese Seite wurde in 0.312 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.