Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
My Sweet Cherie
J
V-LN: 2137465 - V-ID: 74831
Hannoveraner Braune
Sto
Omfattande genetik: E/e A/a
173cm MNKH
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 01.01.2018
Omfattande genetik
Sport
Springen Klasse S**, Dressur Klasse A
Ägarhistoria
Uppfödd av
Gestüt Johannsen
(peachnblue)
Ägs av
Gutshof Erlengrund
(Anna)
Ägdes av
1. Gestüt Johannsen
(URL)
(peachnblue)
Machu Picchu
v-LN: 3556610
Fuchs Hannoveraner
Maverick
Hannoveraner
Meisterhaft
Galathea
Laffaiette
Hannoveraner
Lebenswillen
Otilie
Ma Cherie
v-LN: 232011
Braune Hannoveraner
Mon Avion
Mont Blanc xx
Aviana
Cherie de Luxe
Comenius
Lady de Luxe
Avkomma i registret
My Sweet Cherie har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
My Sweet Cherie har ingen mer information
Bedöm
My Sweet Cherie J was approved for evaluations because of nationalen results and was evaluated on 12.06.2023
Conformation:
8
Movement:
4
Rideability:
9
Type:
5
Overal Impression:
7
All in all
33
points
Priser
My Sweet Cherie har ingen priser
Vinningar i registret
My Sweet Cherie är inte registrerad på någon association
My Sweet Cherie nått 513 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
3
7.9
2024-08-20
Springpferde M*, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
13
7.0
2024-08-20
L Stilspringen, Abteilung 1
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
8
6.9
2024-08-06
Preis der "beachrabbit" Stilspringprüfung Kl. L
Late Entry
Sportpferde Chúille
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
6
7.8
2024-08-03
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 1
Couture Jumping Club - August Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
14
6.8
2024-08-03
Stilspringprüfung Klasse L, Abteilung 3
Couture Jumping Club - August Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
15
2024-08-02
Springprüfung Klasse L, Abteilung 2
Showjumping featuring Eventing
Team James
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
14
6.9
2024-07-25
Springpferdeprüfung Kl.M, Abteilung 4
CHIO Vesland - Tag3
Gestüt Schwarze Perle
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
8
6.76
2024-07-16
Springpferdeprüfung M - 6-jährige, Abteilung 2
Royal Jumping Classics
DS Lindenhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
29
2024-07-16
Springen L mit steigenden Anforderungen, Abteilung 7
Royal Jumping Classics
DS Lindenhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
30
6.5
2024-07-03
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 1
Couture Jumping Club - Juli Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
24
6.7
2024-07-03
Stilspringprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club - Juli Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
20
6.5)
2024-06-30
Springpferdeprüfung M, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
26
F:18 [8+10]/107.9s)
2024-06-30
Springprüfung Kl. L, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
61
6.3)
2024-06-27
LASCALL'S Youngster-Tour 2024 - Springpferdeprüfung Kl. M*
THIRD LASCALL'S Youngster Tour 2.0
Sportpferde Chúille
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
18
7.2)
2024-06-20
Springpferdeprüfung M*, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
16
2024-06-18
Springpferdeprüfung M - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
1
2024-06-18
Stilspringen L - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
18
2024-06-16
Springprüfung Klasse L, Abteilung 2
Hüpfen am Haffelsee
Team James
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
7
7.9
2024-06-12
Springpferdeprüfung M, Abteilung 3
3. Candlelights Gedächtnisturnier
Sporthorses Thompson
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
3
F:0 [0+0]/59.0s
2024-06-12
Springen L, Abteilung 3
3. Candlelights Gedächtnisturnier
Sporthorses Thompson
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
7
2024-06-10
Springpferde M - Abteilung 5
NCC Springspaßabenteuer
Nereus Competition Corner
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
4
2024-06-10
Stil-Springen L - Abteilung 1
NCC Springspaßabenteuer
Nereus Competition Corner
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
19
6.8)
2024-06-02
Springpferdeprüfung Klasse M
Couture Jumping Club - Juni Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
14
6.9)
2024-06-02
Stilspringprüfung Klasse L, Abteilung 2
Couture Jumping Club - Juni Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
15
6.3)
2024-05-29
Springpferdeprüfung M, Abteilung 2
Level Up
Hofer Stables
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
13
Pkt:33/74.2s)
2024-05-22
Jokerspringen Klasse L, Abteilung 1
2. Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
3
1 Punkt, 93.41s)
2024-05-19
Teamspringen - Springen Kl. L
Pfingstspringen - Tag 1
Reitstall Elwen
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
4
10 Punkte, 203.65s)
2024-05-19
Teamspringen - Gesamtwertung
Pfingstspringen - Tag 1
Reitstall Elwen
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
49
6.6)
2024-05-16
LASCALL'S Youngster-Tour 2024 - Springpferdeprüfung Kl. M*
SECOND LASCALL'S Youngster Tour 2.0
Sportpferde Chúille
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
21
2024-05-15
Springprüfung Klasse L, Abteilung 3
Laskir Cup 2024
Team James
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
2
2024-05-13
Springpferdeprüfung M - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
4
2024-05-13
Stilspringen L - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
26
2024-05-13
Youngster-Springen Kl.L (für 5-7 Jährige), 1. Abt.
Z E H N . j a h r e . Z A H R . tag#1
Eventzentrum Zahr
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
14
7.1)
2024-05-03
Stilspringprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club - Mai Edition
Sportzentrum Redbird
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
29
2024-04-21
Zuchtbewertung ältere Stuten Hannoveraner
9. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
15
2024-04-19
Speed-Derby-Springen Kl. L, Abteilung 1
Kailuas Springderby 2024 @ Team James
Team James
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
9
2024-04-13
Springpferdeprüfung M - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
2
2024-04-13
Stilspringen L - Abteilung 5
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
16
7.1)
2024-04-08
Springpferdeprüfung M, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
6
F:0 [0+0]/59.8s)
2024-04-08
Springprüfung Kl. L, Abteilung 4
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
22
5.5)
2024-04-06
Springpferdeprüfung M, Abteilung 2
Level Up
Hofer Stables
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
5
8.0)
2024-04-06
LASCALL'S Youngster-Tour 2024 - Springpferdeprüfung Kl. M*
FIRST LASCALL'S Youngster Tour 2.0
Sportpferde Chúille
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
30
F:12 [12+0]/61.4s)
2024-04-03
Springen L, Abteilung 5
Showjuming at April
Sporthorses Thompson
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
3
2024-03-10
Stuten-Zeitspringen L - Abteilung 1
NCC Stutenspringtag
Nereus Competition Corner
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
1
2024-03-08
Springpferdeprüfung M - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
3
2024-03-08
Stilspringen L - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
25
5.1)
2024-03-06
Springpferdeprüfung M, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
18
F:8 [8+0]/66.9s)
2024-03-06
Springprüfung Kl. L, Abteilung 5
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
12
Z:124s [8 F.])
2024-03-04
Jokerspringen Klasse L, Abteilung 2
1. Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
21
2024-02-21
Springprüfung Klasse L, Abteilung 7
Late Entry Spring- & Dressurtag
Gestüt Johannsen
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
7
2024-02-12
Springpferdeprüfung M - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
13
2024-02-12
Stilspringen L - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
5
7.6)
2024-02-09
L Stilspringen, Abteilung 4
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
4
2024-02-09
L Springen, Abteilung 1
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
12
2024-02-05
Springprüfung Klasse L, Abteilung 1
Season Opening 2024 - Showjumping
Team James
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
30
6.2)
2024-02-04
Springpferdeprüfung M, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
10
F:0 [0+0]/65.8s)
2024-02-04
Springprüfung Kl. L, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
11
2024-01-16
Springprüfung Klasse L, Abteilung 2
January Showjumpers Event
Gestüt Johannsen
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
5
2024-01-15
Springpferdeprüfung M - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
5
2024-01-15
Stilspringen L - Abteilung 7
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
8
6.881)
2024-01-08
Stilspringen Kl.L, 3. Abt.
willkommen . 2 0 2 4
Eventzentrum Zahr
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
45
6.6)
2023-12-30
Showjumping Young Horse Tour 5yo
Winterfest am Sternhof
Sternhof
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
6
7.6)
2023-12-21
Springpferde L, Abteilung 3
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
1
2023-12-18
Springpferdeprüfung L - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
7
7.1)
2023-12-16
Stilspringprüfung Kl. A**
Late Entry Kronhausen Spezial III
Sportpferde Chúille
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
el.
2023-12-15
Standardspringen Klasse A, Abteilung 2
Weihnachtsfest 2023 - Springen
Hofer Stables
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
19
5.8)
2023-12-09
Springpferde L, Abteilung 2
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
4
2023-12-03
Springen A - Abteilung 6
NCC Kleines Springfest II
Nereus Competition Corner
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
9
5.7)
2023-11-26
L Springpferdeprüfung, Abteilung 4
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Gutshof Erlengrund
Alexander Rubin
3
2023-11-19
Springen Klasse A* - Gruppe 3
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2023-11-19
Springen Klasse A** - Gruppe 1
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2023-11-11
Springpferdeprüfung L - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-11-11
Zeitspringen A* - Abteilung 5
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-11-11
Punktespringen A** - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-11-06
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 2
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
2023-11-06
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 1
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2023-11-06
Springpferdeprüfung L (5+6jährige), Abteilung 1
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
Pkt:44/77.9s)
2023-11-05
Punktespringprfg. Kl.A*, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
Pkt:37/74.3s)
2023-11-05
Punktespringprfg. Kl.A*, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
6.6)
2023-11-05
Springpferdeprüfung Kl.L, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-10-31
Springprüfung Klasse A, Abteilung 2
Gruselspass an Halloween
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-10-25
Stilspringen Kl. A, Abteilung 2
Dressur & Springen
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-10-25
Zeitspringen Kl. A, Abteilung 3
Dressur & Springen
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2023-10-20
Springen A - Abteilung 1
NCC Kleines Springfest
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
2023-10-10
Springpferdeprüfung L - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-10-10
Punktespringen A** - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
26
F:12 [12+0]/74.6s)
2023-09-26
Stilspringen Klasse A*, Abteilung 1
Kleines Springturnier
Gestüt Möhrental
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
17
F:8 [0+8]/116.0s)
2023-09-26
Stilspringen Klasse A**, Abteilung 2
Kleines Springturnier
Gestüt Möhrental
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
6.6)
2023-09-25
Stilspringen Klasse A, Abteilung 3
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-09-21
Stilspringprüfung Klasse A*, Abteilung 2
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2023-09-21
Zeitspringprüfung Klasse A*, Abteilung 3
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2023-09-21
Zeitspringprüfung Klasse A**, Abteilung 2
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2023-09-13
Springpferdeprüfung L 5+6jährige, Abteilung 2
Die jungen Wilden
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2023-09-10
Springprüfung Klasse A, Abteilung 4
Late Entry Springturnier
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2023-09-09
Springen Kl. A, Abteilung 3
Jubiläumsturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2023-09-07
A Springen, Abteilung 9
Back To The Future 2023
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
33
5.6)
2023-09-07
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
7.6)
2023-09-07
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
6.6)
2023-09-04
Springpferdeprüfung Kl.L, Abteilung 3
Meisterschaft der jungen Spring-und Dressurpferde
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-09-03
Springen Klasse A** - Gruppe 5
Hinernisse überfliegen
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2023-09-03
Springen Klasse A* - Gruppe 1
Hinernisse überfliegen
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-09-02
Springen A - Abteilung 2
NCC Spontanspringerfest
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
8.0)
2023-09-02
Preis "Regensburgerversicherungen" Stilspringprüfung Kl. A*
Kronhausen Classics
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
6.5)
2023-08-28
Springpferdeprüfung Klasse L (5-7 Jahre), Abteilung 2
Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
17
6.8)
2023-08-28
Stilspringen Klasse A**, Abteilung 2
Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
8.5)
2023-08-22
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
27
6.2)
2023-08-22
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
2023-08-14
Springpferdeprüfung L - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
2023-08-14
Zeitspringen A* - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
2023-08-14
Punktespringen A** - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-08-13
Springprüfung Klasse A, Abteilung 3
Spontanes Springvergnügen
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-08-13
Kombiprüfung (Springen & Dressur A)
Spontanes Springvergnügen
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
7.1)
2023-08-12
Springpferdeprfg. Kl. L, Abteilung 2
very LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
6.6)
2023-08-12
Stilspringprüfung Kl. A*, Abteilung 1
very LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
7.2)
2023-08-12
Stilspringprüfung Kl.L, Abteilung 3
very LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
Z:114.2s [20 F.])
2023-08-12
Springprüfung Kl. A**, Abteilung 2
very LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2023-08-11
Stilspringen Klasse A - Abteilung 6
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
F:4 [4+0]/47.7s)
2023-08-09
Springen A*, Abteilung 5
Showjuming at August
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
F:4 [4+0]/47.4s)
2023-08-09
Springen A**, Abteilung 5
Showjuming at August
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2023-08-02
Stilspringen Kl. A*, Abteilung 3
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-08-02
Glücksspringen Kl. A**, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
F:14 [4+10]/96.8s)
2023-08-02
Springen A, Abteilung 4
Sommer, Sonne, Strand
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
38
F:17 [12+5]/104.6s)
2023-07-14
Springen Klasse A, Abteilung 2
Sommerfest 2023 - Springtag
Hofer Stables
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
26
F:16 [16+0]/83.2s)
2023-07-14
Stilspringen Klasse A**, Abteilung 2
Sommerfest 2023 - Springtag
Hofer Stables
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-07-13
Springpferdeprüfung L - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2023-07-13
Zeitspringen A* - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
2023-07-13
Punktespringen A** - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2023-07-03
A Standardspringen, Abteilung 14
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
5.3)
2023-07-03
A Stilspringen, Abteilung 11
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2023-07-03
A Zeitspringen, Abteilung 10
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2023-07-02
A Standardspringen, Abteilung 4
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
6.9)
2023-07-02
A Stilspringen, Abteilung 4
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2023-07-02
A Zeitspringen, Abteilung 4
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2023-07-01
A Standardspringen, Abteilung 13
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
6.6)
2023-07-01
A Stilspringen, Abteilung 1
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-07-01
A Zeitspringen, Abteilung 13
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
6.4)
2023-06-13
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
6.7)
2023-06-13
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
8.0)
2023-06-10
Springpferdeprüfung L, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
F:0 [0+0]/50.0s)
2023-06-10
Springprüfung Kl. A*, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
F:4 [4+0]/59.9s)
2023-06-10
Springprüfung Kl. A**, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2023-06-09
Springen A - Abteilung 2
NCC Superspontaner Springtag
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2023-06-06
Stilspringen Kl. A*, Abteilung 2
Hoch hinaus
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2023-06-06
Stilspringen Kl. A**, Abteilung 2
Hoch hinaus
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2023-06-04
Stilspringen Kl. A, Abteilung 3
Großes Dressur- und Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2023-06-04
Zeitspringen Kl. A, Abteilung 4
Großes Dressur- und Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-05-30
Springen A - Abteilung 4
3. FM Springturnier
Fahrstall Miracles
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
21
2023-05-29
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 3
Spontanes Turniervergnügen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
34
F:17 [0+17]/133.7s)
2023-05-27
Springprüfung m. steigenden Anforderungen Kl. A** - Ehrenpreis der Familie Stoben
Mai-Meeting
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
7.8)
2023-05-26
Woodaza Auenburg Preis mit Sonderehrenpreis für das beste Youngster-Pferd - Springpferdeprüfung Kl. L
Mai-Meeting
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
2023-05-24
Springpferdeprüfung Klasse L (von 5 bis 7 Jahre)
Leichter Turniertag
Turnierstall Summerland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
2023-05-15
Springpferdeprüfung L (5 & 6jährige), Abteilung 3
Haffelsee Youngsters
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-05-14
Springpferdeprüfung L - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
2023-05-14
Zeitspringen A* - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
2023-05-14
Punktespringen A** - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
26
6.4)
2023-05-11
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
6.8)
2023-05-11
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
21
F:6 [0+6]/108.8s)
2023-05-07
YOUNGSTER Springprüfung m. steigenden Anforderungen Kl. A** - gefördert von Organed
Fokus Jungpferde II
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
6.7)
2023-05-06
Preis der Ludwigsvereinsbank - Springpferdeprüfung Kl. L
Fokus Jungpferde II
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
5.4)
2023-04-21
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
6.6)
2023-04-21
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
2023-04-19
Springpferdeprüfung L - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2023-04-19
Zeitspringen A* - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-04-19
Punktespringen A** - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
2023-04-14
Springprüfung ohne Zeitwertung Kl. A**, Abteilung 3
Kailuas Springderby 2023
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
7.1)
2023-04-11
Springpferde L, Abteilung 5
Cederberg Showjumpig Day
Reitschule Cederberg
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
7.1)
2023-04-11
A* Stilspringen, Abteilung 8
Cederberg Showjumpig Day
Reitschule Cederberg
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
Z:82s [4 F.])
2023-04-11
A** Fehler/Zeitspringen, Abteilung 3
Cederberg Showjumpig Day
Reitschule Cederberg
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2023-04-09
Springen Kl. A, Abteilung 4
Osterturnier - Tag 1
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
2023-04-09
Stilspringprüfung Klasse A*, Abteilung 1
Ostersamstagsspringen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2023-04-09
Springpferdeprüfung Klasse L (5 und 6 Jahre)
Ostersamstagsspringen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-04-05
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 5
Aprilspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2023-04-05
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 2
Aprilspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
2023-04-05
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 1
Aprilspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
7.3)
2023-03-23
Springpferdeprüfung Klasse L (5-6 Jahre), Abteilung 3
1. Springfestival
Reitverein Zahrpik
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2023-03-22
Freispringen (ab 5 Jahre), Abteilung 2
Springtag
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
2023-03-22
Stilspringen Kl. A*, Abteilung 1
Springtag
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
2023-03-22
Glücksspringen Kl. A**, Abteilung 5
Springtag
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-03-18
Springen A - Abteilung 5
NCC Lasst uns spontan munter sein - Springedition
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-03-18
Springen A** - Abteilung 1
NCC Lasst uns spontan munter sein - Springedition
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
2023-03-14
Springpferdeprüfung L (5+6jährige), Abteilung 1
Season Opening - Springen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2023-03-14
Springprüfung Klasse A, Abteilung 3
Season Opening - Springen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-03-12
Springen Klasse A* - Gruppe 7
Hoch hinaus
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2023-03-12
Springen Klasse A** - Gruppe 5
Hoch hinaus
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
6.7)
2023-03-09
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
6.7)
2023-03-09
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2023-03-01
Springprüfung Klasse A, Abteilung 2
Kailuas Late Entry - Event
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2023-03-01
Springpferdeprüfung L, Abteilung 4
Kailuas Late Entry - Event
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
2023-02-20
Springpferdeprüfung L - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-02-20
Zeitspringen A* - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-02-20
Punktespringen A** - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
2023-02-14
Springprüfung Klasse A, Abteilung 2
Valentinsspringen
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
2023-02-14
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 2
Valentinsspringen
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2023-02-12
Springprüfung Klasse A
Johannsener Hofturnier
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
25
6.3)
2023-02-02
Springpferdeprüfung L, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
F:0 [0+0]/42.2s)
2023-02-02
Springprüfung Kl. A*, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
F:4 [4+0]/47.8s)
2023-02-02
Springprüfung Kl. A**, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2023-01-30
Warmblut Stuten 4yo+ (Springschwerpunkt) - Abteilung 6
NCC Stutenclub VIII
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2023-01-18
Springen A*, Abteilung 1
Sandefelder Winterspringen
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2023-01-18
Springen A**, Abteilung 3
Sandefelder Winterspringen
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2023-01-14
Standardspringprüfung Klasse A*, Abteilung 4
Tag der offenen Hoftür
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
29
5.05)
2023-01-13
Zeitspringen A*, Abteilung 1
Late Entry Winterklassiker
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
7.36)
2023-01-13
2-Phasen-Springen A**, Abteilung 2
Late Entry Winterklassiker
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2023-01-13
Springen A - Abteilung 4
NCC Warm Up Turnier - Springen
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2023-01-13
Springen A** - Abteilung 4
NCC Warm Up Turnier - Springen
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
6.9)
2023-01-08
A Springen, Abteilung 7
Spontanturnier
Reitschule Cederberg
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
2023-01-03
A Springen, Abteilung 1
Back to the Future II
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2023-01-02
A Springen, Abteilung 4
Back to the Future
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2022-11-16
Springprüfung Klasse E, Abteilung 1
Novembersprung
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2022-11-11
Springpferdeprüfung A - Abteilung 3
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2022-11-11
Glücksspringen E - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2022-11-07
Springen E, Abteilung 7
Springtag
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
27
2022-11-06
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 1
Spontaner Herbstmix
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2022-11-01
Stilspringen Kl. E, Abteilung 2
Dressur & Springen
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
8.0)
2022-10-25
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 2
Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2022-10-19
Stil-Springen E - Abteilung 2
Mixturnier auf Hufeisen
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2022-10-19
Zeitspringen E - Abteilung 2
Mixturnier auf Hufeisen
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2022-10-13
Springen E - Abteilung 1
NCC Spontanspringtag
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
7.0)
2022-10-11
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
F:0 [0+0]/47.4s)
2022-10-11
Springprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2022-09-25
Stilspringen Kl. E, Abteilung 3
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2022-09-25
Zeitspringen Kl. E, Abteilung 3
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
5.6)
2022-09-19
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Wolfshöhe September-Springen
Rising Sun Stables
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
Z:118.3s [4 F.])
2022-09-19
Springen Klasse E (Zeit), Abteilung 4
Wolfshöhe September-Springen
Rising Sun Stables
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
27
4.7)
2022-09-06
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
39
F:16 [4+12]/105.5s)
2022-09-06
Springprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
2022-09-03
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Late Entry Dressur & Springen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2022-08-27
Stil-Springen E - Abteilung 2
Stil Springtag
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
F:0 [0+0]/49.5s)
2022-08-16
Springen E, Abteilung 3
Showjuming at August
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
2022-08-12
Springprüfung Kl. E, Abteilung 1
Leichtigkeit @ Johannsen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
21
2022-08-12
Springpferdeprüfung Kl. A, Abteilung 4
Leichtigkeit @ Johannsen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2022-08-10
Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
2022-08-10
Glücksspringen E - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
7.5)
2022-08-09
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
27
F:8 [8+0]/47.4s)
2022-08-09
Springprüfung Kl. E, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
6.82)
2022-08-08
Springpferdeprüfung A - 4-jährige, Abteilung 1
Summer Week 22 - Springen
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
7.0)
2022-08-03
Stilspringen Klasse E, Abteilung 2
Springen beginnen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
F:14 [4+10]/98.0s)
2022-08-02
Gebissloses Stilspringen Kl. E, Abteilung 3
2. Fair zum Pferd
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
27
4.5)
2022-08-01
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 4
Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
8.0)
2022-07-30
Stilspringen Klasse E, Abteilung 1
Classic Jumping
Almkirchen Turniergelände
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2022-07-29
Springpferdeprüfung A - Abteilung 2
NCC Die Jungen Wilden
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
F:0 [0+0]/43.4s)
2022-07-28
Springen Kl. E, Abteilung 1
July Spectacle
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
2022-07-21
Standardspringprüfung Klasse E, Abteilung 2
Kailua Beach Party
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2022-07-17
Springen E - Abteilung 1
NCC Das kleine Caymaro Spring Derby
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
6.59)
2022-07-11
Eignungsprüfung A*, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
25
6.39)
2022-07-11
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
F:12 [12+0]/61.9s)
2022-07-07
Springprüfung Klasse E, Abteilung 4
Sommerfest 2022 - Springtag
Hofer Stables
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
8.9)
2022-07-05
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
23
7.0)
2022-07-05
Stilspringprüfung Kl. E, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
F:6 [4+2]/64.4s)
2022-07-05
Standardspringprüfung Kl. E, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
2022-07-03
Zeitspringen E - Abteilung 1
Sprung in den Juli
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
6.59)
2022-06-30
Springpferdeprüfung Kl. A*, Abteilung 2
Late Entry am 30.06.22
Sportpferde Chúille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
29
6.35)
2022-06-28
Eignungsprüfung A*
Young Stars
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
8.45)
2022-06-28
Springpferdeprüfung A*
Young Stars
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
2022-06-20
Springen E - Abteilung 3
NCC Spontan-Super-Sprungschanzen Treffen
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
6.7)
2022-06-18
Springpferdeprüfung Kl.A*, Abteilung 5
Großes Sommerturnier mit Quali zum1. Elessar Dressur Preis
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
Z:114s [0 F.])
2022-06-18
Springprüfung Kl.E, Abteilung 2
Großes Sommerturnier mit Quali zum1. Elessar Dressur Preis
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
2022-06-18
Zeitspringen Kl.E für 3-7yo
J U M P . J U M P . #02/22
Eventzentrum Zahr
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
6.2)
2022-06-17
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
25
5.6)
2022-06-17
Stilspringprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
F:0 [0+0]/51.6s)
2022-06-17
Standardspringprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
5.5)
2022-06-16
Springpferdeprüfung A, Abteilung 1
2. Candlelights Gedächtnisturnier
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
F:13 [8+5]/77.4s)
2022-06-16
Springen E, Abteilung 2
2. Candlelights Gedächtnisturnier
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
18
F:8 [4+4]/75.6s)
2022-06-10
Springen Kl. E, Abteilung 1
June Spectacle
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2022-05-31
Springpferdeprüfung A (4 & 5jährige) - Abteilung 1
Jungstars
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
5
2022-05-28
l Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2022-05-28
Glücksspringen E - Abteilung 5
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
8
7.2)
2022-05-17
Springpferdeprüfung Klasse A**, Abteilung 1
Springezit
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
11
7.1)
2022-05-17
Stilspringen Klasse E, Abteilung 2
Springezit
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
21
2022-05-07
Springprüfung Klasse E - Abteilung 1
Maisprung
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
16
6.4)
2022-05-07
Springpferdeprüfung Kl.A*, Abteilung 1
Maiturnier mit Quali zum 1. Elessar Dressur Preis
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
Z:99.6s [16 F.])
2022-05-07
Zwei-Phasen-Springprüfung Kl.E, Abteilung 3
Maiturnier mit Quali zum 1. Elessar Dressur Preis
Gestüt Rheinau
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
72
2022-05-04
Youngster-Springen Klasse E - Qualifikation
1. Partnerturnier Gestüt Johannsen & Sportpferde Winter [Quali]]
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
F:0 [0+0]/49.7s)
2022-04-30
Springen Klasse E, Abteilung 7
Walpurgisnacht
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
2022-04-29
Springprüfung Klasse E - Abteilung 2
Haffelsee Easy Starters & Oldies
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
26
5.1)
2022-04-28
E-Stilspringen, Abteilung 3
Springturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
F:4 [4+0]/54.5s)
2022-04-28
E-Springprüfung, Abteilung 4
Springturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
F:0 [0+0]/45.7s)
2022-04-26
Springen Klasse E, Abteilung 1
April April
Sporthorses Thompson
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2022-04-25
Springprüfung Klasse E - Abteilung 1
Springen am Montag
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2022-04-17
Springen Klasse E - Gruppe 1
Spring in den Frühling
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
22
7.2)
2022-04-14
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 2
Springen pur im April
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
8.0)
2022-04-14
Stilspringprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur im April
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
17
2022-04-12
l Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2022-04-12
Glücksspringen E - Abteilung 3
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
2022-04-09
Stil-Springen E - Abteilung 3
Frühlingsspringen
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2022-04-09
Zeitspringen E - Abteilung 3
Frühlingsspringen
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
24
2022-04-03
Eignungsprüfung Kl.A für Springpferde (Bis 6 Jährig) - Abteilung 1
Kailua Springderby
Kailua Events
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2022-03-22
l Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2022-03-22
Glücksspringen E - Abteilung 4
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2022-03-21
Stil-Springen E - Abteilung 1
Springturnier der Klasse E bis L
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
3
2022-03-21
Zeitspringen E - Abteilung 1
Springturnier der Klasse E bis L
Reiterhof zum Hufeisen
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
7.4)
2022-03-13
Stilspringprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur im März
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
F:4 [4+0]/47.1s)
2022-03-13
Standardspringen Kl. E, Abteilung 3
Springen pur im März
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
20
6.7)
2022-03-11
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
8.8)
2022-03-11
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2022-03-09
Springpferdeprüfung A (4 & 5jährige)
Grosspferde mit Zukunft
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
19
2022-03-01
Stilspringprüfung Klasse E (3. Abteilung)
March Madness Showjumping
Sportpferde Winter
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2022-03-01
Stilspringprüfung Klasse E (4. Abteilung)
March Madness Showjumping
Sportpferde Winter
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
12
2022-02-21
Springprüfung Klasse E - Abteilung 3
Springfest am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
7
2022-02-21
Springpferdeprüfung Klasse A (4-6jährige) - Abteilung 2
Springfest am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
1
2022-02-20
Springen Klasse E - Gruppe 5
Winter Springen
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
31
6.32)
2022-02-17
Springpferdeprüfung A - Zukunftspreis der Firma HippoVit, Abteilung 1
Hallenmeisterschaften 2022 - Tag 1
DS Lindenhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
14
2022-02-16
l Springpferdeprüfung A - Abteilung 4
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
2022-02-16
Glücksspringen E - Abteilung 4
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
2
8.1)
2022-02-10
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
6
7.5)
2022-02-10
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
13
2022-02-08
Springen E - Abteilung 2
NCC Simply Jumping
Nereus Competition Corner
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
6.81)
2022-02-07
Stilspringprüfung Kl. E, Abteilung 1
Springen pur im Februar
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
10
Z:78.8s [4 F.])
2022-02-07
Zeitspringprüfung Kl. E, Abteilung 2
Springen pur im Februar
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
37
5.4)
2022-01-22
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
7.9)
2022-01-22
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
15
2022-01-17
l Springpferdeprüfung A - Abteilung 3
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
9
2022-01-17
Glücksspringen E - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Johanna Eberspächer
4
2021-12-07
Springpferdeprüfung (3&4jährige Pferde ohne E-Starts) - Abteilung 3
After Nikolaus Springtreff
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
7
2021-12-07
Springpferdeprüfung Klasse E (3-5jährige)
After Nikolaus Springtreff
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
34
2021-11-25
Springpferdeprüfung E (3 & 4jährige)
Junge Stars
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
19
6.55)
2021-11-22
Reitpferdeprüfung für Springpferde, Abteilung 3
November-Springen
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
39
5.29)
2021-11-22
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 1
November-Springen
Akazienhof
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
11
2021-11-21
Springpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
1
2021-11-15
Springpferdeprüfung (4. Abteilung)
Winter WarmUp No. 1
Sportpferde Winter
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
18
2021-10-28
Springpferdeprüfung Klasse E (3-4jährige) - Abteilung 3
Springgranaten auf Johannsen
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
12
2021-10-10
Springen Reitpferdeprüfung - Gruppe 1
Springen im Oktober
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
11
7.2)
2021-10-02
Springpferdeprüfung für 3-4 jährige, Abteilung 2
Rising Sun Stables Jubiläum - Springtag
Rising Sun Stables
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
8
2021-06-21
Springpferdeprüfung (3&4jährige Pferde ohne E-Starts)
Showjumpers Meet
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
4
7.7)
2021-06-18
Springpferdeprüfung (3+4 Jährig), Abteilung 2
Sandefelder Springfest
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
5
7.2)
2021-06-18
Springpferdeprüfung (3+4 Jährig), Abteilung 3
Sandefelder Springfest
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
17
6.7)
2021-05-24
Springpferdeprüfung (3+4 Jährig), Abteilung 2
Springstart
Pferdesportpark Ehrfurcht
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
3
8.2)
2021-05-18
Eignungsprüfung für Springpferde, Abteilung 5
Seamair Jumping Classics II
Turnierstall Kleemann
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
4
2021-05-10
Springpferdeprüfung Klasse E - Abteilung 1
Einfach nur Springen
Deckstation Dörenwald
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
3
2021-05-05
Springpferdeprüfung (3&4jährige Pferde ohne E-Starts)
Haffelsee Jumping Champs
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
7
2021-04-20
Springpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 1
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
7
6.82)
2021-04-11
Springpferdeprüfung Klasse E, Abteilung 4
Einfach nur Springen mit Mimilicious Trophy
Deckstation Dörenwald
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
1
F:0 [0+0]/67.7s)
2021-04-04
Springpferdewettbewerb
Osterturnier: Springen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
1
2021-03-21
Springen Reitpferdeprüfung - Gruppe 2
März Springen
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
22
2021-03-02
Freispringen für 3jährige Pferde & Ponies - Abteilung 2
Springen im März
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
16
2021-03-02
Springpferdeprüfung Klasse E (3-4jährige) - Abteilung 2
Springen im März
Gestüt Johannsen
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
14
2021-03-01
Springpferdeprüfung (3-4j.) (2. Abteilung)
100 Mal 100 Jubiläumsturnier
Sportpferde Winter
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
29
2021-02-22
Springpferdeprüfung (3&4jährige Pferde ohne E-Starts) - Abteilung 1
Februarspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
17
6.4
2021-02-18
Springpferdeprüfung (3+4 Jährig), Abteilung 3
Sprungmanier
Reitverein Hufeisenglück
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
6
2021-01-31
Springen Reitpferdeprüfung - Gruppe 7
Januars Springen
Turnierstall Zille
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
5
2021-01-26
Springpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 6
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Johannsen
14
2020-11-07
Freispringen für 2jährige (2018) (3. Abteilung)
Cozy Jumping Cup
Sportpferde Winter
Gestüt Johannsen
Isabelle Wittberger
18
5.6
2020-09-22
Jungpferdeschau Stuten (Jg. 2018), Abteilung 1
Dressur und Springen für jedermann - Springtag
Sportpferdezucht Terbeck
Gestüt Johannsen
Teagan Bell
Diese Seite wurde in 0.046 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.