Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
Ultimate Gift
AZ
V-LN: 1171890 - V-ID: 96332
Trakehner Schimmel
(EE/Aa/Gg)
Sto
167cm MNKH
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 05.01.2019
Omfattande genetik
Sport
Dressur A, Springen S***
Ägarhistoria
Uppfödd av
Akazienhof
(Zoey)
Ägs av
Sportpferde Henrich
(Siska-Coda)
Ägdes av
1. Akazienhof
(URL)
(Zoey)
2. Team James
(URL)
(peachnblue)
Merlin Majesty
v-LN: 8075117
Schimmel Trakehner
Shooting Star
Dream Finder
Shira
Majestic Majesty
Jerome
Majestic Wind
Ultimate Decision
v-LN: 5301448
Rappe Trakehner
Tango After Six
Schwarzbrauner Trakehner
Account of Gold
Tango Til Dawn
Ultimate Chance
Rappe Trakehner
Ocean Squall
Ultimate Choice
Avkomma i registret
Ultimate Gift har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
Ultimate Gift har ingen mer information
Bedöm
Ultimate Gift AZ was approved for evaluations because of nationalen results and was evaluated on 16.01.2024
Conformation:
6
Movement:
6
Rideability:
6
Type:
7
Overal Impression:
6
All in all
31
points
Priser
Ultimate Gift har ingen priser
Vinningar i registret
Ultimate Gift är inte registrerad på någon association
Ultimate Gift nått 378 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
15
6.6)
2024-07-05
Springpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig)
81. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
14
7.3)
2024-06-30
Springpferdeprüfung L, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
21
7.0)
2024-06-20
Springpferdeprüfung L, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
37
6.1)
2024-06-02
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club - Juni Edition
Sportzentrum Redbird
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
3
7.1)
2024-05-31
Springpferdeprüfung Kl. L
Late Entry in Kronhausen
Sportpferde Chúille
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
13
6.2)
2024-05-30
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 3
Frühlingsabschluss-Party auf Kleemann
Turnierstall Kleemann
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
3
8.5)
2024-05-29
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 3
Maiglanz-Turnier in Seamair
Turnierstall Kleemann
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
12
6.8)
2024-05-29
Springpferdeprüfung L, Abteilung 1
Level Up
Hofer Stables
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
7
8.0)
2024-05-22
Springpferdeprüfung Klasse L (5-7 Jahre), Abteilung 2
2. Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
12
2024-05-20
Springpferdeprüfung Kl. L
Pfingstspringen - Tag 2
Reitstall Elwen
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
16
2024-05-15
Springpferdeprüfung L 5+6jährige, Abteilung 4
Laskir Cup 2024
Team James
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
8
2024-05-13
Springpferdeprüfung L - Abteilung 7
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
11
2024-05-08
Stilspringen Kl. A*, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
1
2024-05-08
Zeitspringen Kl. A*, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
7
2024-05-08
Glücksspringen Kl. A**, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
11
7.1)
2024-05-03
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club - Mai Edition
Sportzentrum Redbird
Sportpferde Henrich
Maja van Heeren
31
5.7)
2024-04-29
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
25
6.5)
2024-04-29
Stilspringprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
1
2024-04-23
Stilspringen Kl. A, Abteilung 2
Dressur & Springen
TS Ponyland
Team James
Logan James
1
2024-04-23
Zeitspringen Kl. A, Abteilung 1
Dressur & Springen
TS Ponyland
Team James
Logan James
15
2024-04-19
Springprüfung ohne Zeitwertung Kl. A**, Abteilung 1
Kailuas Springderby 2024 @ Team James
Team James
Team James
Logan James
6
2024-04-13
Springpferdeprüfung L - Abteilung 6
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
29
5.0)
2024-04-06
Springpferdeprüfung L, Abteilung 2
Level Up
Hofer Stables
Team James
Logan James
19
2024-03-17
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 1
März-Springen
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
8
2024-03-17
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 1
März-Springen
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
15
2024-03-08
Springpferdeprüfung L - Abteilung 6
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
11
2024-03-08
Zeitspringen A* - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
1
2024-03-08
Punktespringen A** - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
12
6.7)
2024-03-04
Springpferdeprüfung Klasse L (5-7 Jahre), Abteilung 2
1. Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Team James
Logan James
8
7.0)
2024-03-01
Stilspringen Klasse A**, Abteilung 5
Springen in Weiß
Gestüt Möhrental
Team James
Logan James
22
6.6)
2024-03-01
Stilspringen Klasse A*, Abteilung 4
Springen in Weiß
Gestüt Möhrental
Team James
Logan James
25
2024-03-01
Springpferdeprüfung L, Abteilung 2
Springen in Weiß
Gestüt Möhrental
Team James
Logan James
6
2024-02-26
Stilspringen Kl. A, Abteilung 3
Dressur- und Springtag
TS Ponyland
Team James
Logan James
9
2024-02-26
Zeitspringen Kl. A, Abteilung 2
Dressur- und Springtag
TS Ponyland
Team James
Logan James
12
2024-02-21
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 5
Late Entry Spring- & Dressurtag
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
18
2024-02-21
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 5
Late Entry Spring- & Dressurtag
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
18
2024-02-14
Stilspringen Kl. A*
Valentinstag-Turnier
Die Haltergemeinschaft
Team James
Logan James
14
2024-02-14
Stilspringen Kl. A**
Valentinstag-Turnier
Die Haltergemeinschaft
Team James
Logan James
1
2024-02-12
Springpferdeprüfung L - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
10
2024-02-12
Zeitspringen A* - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
5
2024-02-12
Punktespringen A** - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
4
2024-02-05
Springpferdeprüfung L 5+6jährige, Abteilung 5
Season Opening 2024 - Showjumping
Team James
Team James
Logan James
11
2024-02-05
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 1
Season Opening 2024 - Showjumping
Team James
Team James
Logan James
18
2024-02-05
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 2
Season Opening 2024 - Showjumping
Team James
Team James
Logan James
3
2024-01-16
Springprüfung Klasse A*, Abteilung 3
January Showjumpers Event
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
1
2024-01-16
Springprüfung Klasse A**, Abteilung 1
January Showjumpers Event
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
2
2024-01-16
Springpferdeprüfung L, Abteilung 1
January Showjumpers Event
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
14
2024-01-15
Springpferdeprüfung L - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
8
2024-01-15
Zeitspringen A* - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
9
2024-01-15
Punktespringen A** - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
1
2024-01-08
Springpferdeprüfung Kl.L für 5- bis 7-Jährige, 1. Abt.
willkommen . 2 0 2 4
Eventzentrum Zahr
Team James
Logan James
9
2024-01-08
Zeitspringen Kl.A*, 2. Abt.
willkommen . 2 0 2 4
Eventzentrum Zahr
Team James
Logan James
3
8.0)
2024-01-05
Springpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig), Abteilung 1
LATE ENTRY 75. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Team James
Logan James
6
6.9)
2024-01-04
Springpferdeprüfung Kl. L
Neujahrs-Youngstermeeting
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
7
7.7)
2023-11-29
Springpferde A*, Abteilung 3
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Team James
Logan James
9
7.2)
2023-11-29
E Stilspringen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Team James
Logan James
4
2023-11-29
E Punktespringen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Team James
Logan James
4
7.8)
2023-11-26
A Springpferdeprüfung, Abteilung 2
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
10
2023-11-26
E Stilspringen, Abteilung 3
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
7
2023-11-24
Stilspringen Kl. E, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
10
2023-11-24
Zeitspringen Kl. E, Abteilung 1
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
13
5.5)
2023-11-20
Springpferdeprüfung Kl.A**, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
13
2023-11-19
Springen Klasse E - Gruppe 2
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Team James
Logan James
1
F:0 [0+0]/49.64s)
2023-11-15
Small Tour "Dufrane" - Springprüfung Kl. A**
Late Entry Kronhausen Spezial I
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
15
6.2)
2023-11-15
"Hellot Stiftung" Springpferdeprüfung Kl. A* für 4-jährige Pferde
Late Entry Kronhausen Spezial I
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
2
8.1)
2023-11-13
Stilspringprüfung Kl.E, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
3
2023-11-11
Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
10
2023-11-11
Glücksspringen E - Abteilung 4
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
4
6.9)
2023-11-10
Stilspringprüfung Kl.E, Abteilung 2
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
20
2023-11-06
Springprüfung Klasse E, Abteilung 3
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Team James
Logan James
5
2023-11-06
Springpferdeprüfung A (4+5jährige), Abteilung 1
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Team James
Logan James
11
F:12 [12+0]/86.4s)
2023-11-05
Stilspringprüfung Kl.E, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
13
5.6)
2023-11-05
Springpferdeprüfung Kl.A**, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
8
2023-10-31
Kostümschau für Stuten, Abteilung 1
Gruselspass an Halloween
Team James
Team James
Logan James (Zebra
5
2023-10-25
Stilspringen Kl. E, Abteilung 2
Dressur & Springen
TS Ponyland
Team James
Logan James
3
2023-10-20
Springen E - Abteilung 10
NCC Kleines Springfest
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
21
5.7)
2023-10-14
Trakehner Stutenchampionesse Vorrunde, Abteilung 4
5. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Team James
Logan James
10
2023-10-10
Springpferdeprüfung A - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
15
2023-10-10
Glücksspringen E - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
17
F:8 [8+0]/60.7s)
2023-09-26
Springen Klasse E, Abteilung 2
Kleines Springturnier
Gestüt Möhrental
Team James
Logan James
20
6.4)
2023-09-25
Stilspringen Klasse E, Abteilung 3
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Team James
Logan James
13
2023-09-21
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Team James
Logan James
16
2023-09-21
Zeitspringprüfung Klasse E, Abteilung 3
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Team James
Logan James
12
2023-09-13
Springpferdeprüfung A 4+5jährige, Abteilung 4
Die jungen Wilden
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
18
2023-09-10
Springprüfung Klasse E, Abteilung 3
Late Entry Springturnier
Team James
Team James
Logan James
12
2023-09-09
Springen Kl. E, Abteilung 2
Jubiläumsturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
2
2023-09-07
E Springen, Abteilung 2
Back To The Future 2023
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
12
6.9)
2023-09-07
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
20
6.5)
2023-09-07
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
11
2023-09-03
Springen Klasse E - Gruppe 5
Hinernisse überfliegen
Turnierstall Zille
Team James
Logan James
11
2023-09-02
Springen E - Abteilung 4
NCC Spontanspringerfest
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
26
6.9)
2023-09-01
Zukunftspreis "Hellot Stiftung" Springpferdeprüfung Kl. A**
Kronhausen Classics
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
3
8.3)
2023-08-28
Springpferdeprüfung Klasse A* (4-6 Jahre), Abteilung 2
Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Team James
Logan James
20
6.7)
2023-08-28
Springen Klasse E, Abteilung 1
Sandefelder Springtag
Reitverein Hufeisenglück
Team James
Logan James
12
6.9)
2023-08-22
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
17
6.6)
2023-08-22
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
4
2023-08-14
Springpferdeprüfung A - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
11
2023-08-14
Glücksspringen E - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
20
2023-08-13
Springprüfung Klasse E, Abteilung 4
Spontanes Springvergnügen
Team James
Team James
Logan James
2
2023-08-13
Stutenschau Springen WB, Abteilung 2
Spontanes Springvergnügen
Team James
Team James
Logan James
17
6.3)
2023-08-12
Springpferdeprfg. Kl A*, Abteilung 3
very LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Team James
Logan James
1
2023-08-11
Stilspringen Klasse E - Abteilung 1
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Team James
Logan James
2
F:0 [0+0]/45.3s)
2023-08-09
Springen E, Abteilung 1
Showjuming at August
Sporthorses Thompson
Team James
Logan James
5
2023-08-02
Stilspringen Kl. E, Abteilung 4
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
15
2023-08-02
Zeitspringen Kl. E, Abteilung 3
Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
15
F:13 [12+1]/62.1s)
2023-08-02
Springen E, Abteilung 5
Sommer, Sonne, Strand
Sporthorses Thompson
Team James
Logan James
14
F:4 [4+0]/74.1s)
2023-07-14
Springen Klasse E, Abteilung 2
Sommerfest 2023 - Springtag
Hofer Stables
Team James
Logan James
18
2023-07-13
Springpferdeprüfung A - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
12
2023-07-13
Glücksspringen E - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
12
2023-07-09
Sprungschanzenturnier Eröffnungsspringen E 3-6yo - Abteilung 1
NCC Caymaro Sprungschanzenturnier
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
3
2023-07-03
E Standardspringen, Abteilung 6
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
1
8.9)
2023-07-03
E Stilspringen, Abteilung 8
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
11
2023-07-03
E Zeitspringen, Abteilung 8
Kleines Springspektakel III
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
8
2023-07-02
E Standardspringen, Abteilung 7
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
6
7.4)
2023-07-02
E Stilspringen, Abteilung 4
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
6
2023-07-02
E Zeitspringen, Abteilung 7
Kleines Springspektakel II
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
9
2023-07-01
E Standardspringen, Abteilung 8
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
10
5.4)
2023-07-01
E Stilspringen, Abteilung 4
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
11
2023-07-01
E Zeitspringen, Abteilung 5
Kleines Springspektakel
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
4
2023-06-19
Springprüfung Klasse E
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
15
2023-06-19
Schau für Springstuten ab 3 Jahre
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
10
7.0)
2023-06-13
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
27
6.1)
2023-06-13
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
2
8.4)
2023-06-10
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Team James
Logan James
10
F:0 [0+0]/57.2s)
2023-06-10
Springprüfung Kl. E, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Team James
Logan James
12
2023-06-09
Springen E - Abteilung 2
NCC Superspontaner Springtag
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
10
2023-06-06
Stilspringen Kl. E, Abteilung 1
Hoch hinaus
Die Haltergemeinschaft
Team James
Logan James
5
2023-06-04
Stilspringen Kl. E, Abteilung 4
Großes Dressur- und Springturnier
TS Ponyland
Team James
Logan James
10
2023-05-30
Springen E - Abteilung 4
3. FM Springturnier
Fahrstall Miracles
Team James
Logan James
15
2023-05-29
Springprüfung Klasse E, Abteilung 1
Spontanes Turniervergnügen
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
16
2023-05-15
Springpferdeprüfung A (4 & 5jährige), Abteilung 1
Haffelsee Youngsters
Team James
Team James
Logan James
7
2023-05-14
Springpferdeprüfung A - Abteilung 7
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
8
2023-05-14
Glücksspringen E - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
10
7.0)
2023-05-11
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
9
7.1)
2023-05-11
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
14
6.6)
2023-04-21
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
16
6.7)
2023-04-21
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
1
2023-04-19
Springpferdeprüfung A - Abteilung 4
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
17
2023-04-19
Glücksspringen E - Abteilung 4
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
24
2023-04-14
Eignungsprüfung Kl.A für Springpferde (Bis 6 Jährig), Abteilung 3
Kailuas Springderby 2023
Kailua Events
Team James
Logan James
1
8.7)
2023-04-11
Eignung A* Springen, Abteilung 8
Cederberg Showjumpig Day
Reitschule Cederberg
Team James
Logan James
4
8.0)
2023-04-11
E Stilspringen, Abteilung 1
Cederberg Showjumpig Day
Reitschule Cederberg
Team James
Logan James
8
2023-04-09
Springen Kl. E, Abteilung 1
Osterturnier - Tag 1
TS Ponyland
Team James
Logan James
24
2023-04-09
Zeitspringprüfung Klasse E, Abteilung 2
Ostersamstagsspringen
Die Haltergemeinschaft
Team James
Logan James
6
2023-04-09
Springpferdeprüfung Klasse A** (4 bis 6 Jahre)
Ostersamstagsspringen
Die Haltergemeinschaft
Team James
Logan James
18
2023-04-05
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Aprilspringen am Haffelsee
Team James
Team James
Logan James
18
2023-04-05
Springprüfung Klasse E, Abteilung 1
Aprilspringen am Haffelsee
Team James
Team James
Logan James
21
6.3)
2023-03-23
Springpferdeprüfung Klasse A* (4-6 Jahre), Abteilung 4
1. Springfestival
Reitverein Zahrpik
Team James
Logan James
24
5.9)
2023-03-23
Stilspringen Klasse E, Abteilung 3
1. Springfestival
Reitverein Zahrpik
Team James
Logan James
12
2023-03-22
Stilspringen Kl. E, Abteilung 3
Springtag
TS Ponyland
Team James
Logan James
14
2023-03-22
Zeitspringen Kl. E, Abteilung 2
Springtag
TS Ponyland
Team James
Logan James
5
2023-03-18
Springen E - Abteilung 3
NCC Lasst uns spontan munter sein - Springedition
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
25
2023-03-14
Springpferdeprüfung A (4+5jährige), Abteilung 2
Season Opening - Springen
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
22
2023-03-14
Springprüfung Klasse E, Abteilung 1
Season Opening - Springen
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
3
2023-03-12
Springen Klasse E - Gruppe 5
Hoch hinaus
Turnierstall Zille
Team James
Logan James
26
6.5)
2023-03-09
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
5
7.5)
2023-03-09
Stilspringprüfung Klasse E, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Team James
Logan James
10
2023-03-01
Springprüfung Klasse E, Abteilung 3
Kailuas Late Entry - Event
Kailua Events
Team James
Logan James
18
2023-03-01
Springpferdeprüfung A, Abteilung 4
Kailuas Late Entry - Event
Kailua Events
Team James
Logan James
12
2023-02-20
Springpferdeprüfung A - Abteilung 5
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
19
2023-02-20
Glücksspringen E - Abteilung 3
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Team James
Logan James
4
7.9)
2023-02-18
PERRE präsentiert Clear-Round Springpferdeprüfung Kl. A** - 4-jährige
Auenburger Hallenturnier
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
8
7.2)
2023-02-18
Regensburgerversicherungen wünscht viel Erfolg - Clear-Round Springpferdeprüfung Kl. L - 5-jährige
Auenburger Hallenturnier
Sportpferde Chúille
Team James
Logan James
9
2023-02-14
Springprüfung Klasse E, Abteilung 3
Valentinsspringen
Team James
Team James
Logan James
8
2023-02-14
Springpferdeprüfung Klasse A, Abteilung 3
Valentinsspringen
Team James
Team James
Logan James
10
2023-02-12
Springprüfung Klasse E
Johannsener Hofturnier
Gestüt Johannsen
Team James
Logan James
26
6.50)
2023-02-09
Springpferdeprüfung A - Zukunftspreis der Firma HippoVit, Abteilung 1
Hallenmeisterschaften 2023 - Tag 1
DS Lindenhof
Team James
Logan James
39
4.7)
2023-02-02
Eignungsprüfung A*, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Team James
Logan James
8
8.2)
2023-02-02
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Team James
Logan James
36
F:14 [4+10]/99.2s)
2023-02-02
Springprüfung Kl. E, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Team James
Logan James
5
2023-01-30
Warmblut Stuten 4yo+ (Springschwerpunkt) - Abteilung 1
NCC Stutenclub VIII
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
29
7.6)
2023-01-29
Finale Freispringchampionat der Warm- und Vollblüter 2023
Freispringchampionat 2023
Akazienhof
Team James
Logan James
61
7.2)
2023-01-28
Qualifikation Freispringchampionat der Warm- und Vollblüter
Freispringchampionat 2023
Akazienhof
Team James
Logan James
25
2023-01-18
Springen E, Abteilung 3
Sandefelder Winterspringen
DS Lindenhof
Team James
Logan James
19
2023-01-14
Standardspringprüfung Klasse E, Abteilung 1
Tag der offenen Hoftür
Team James
Team James
Logan James
3
7.94)
2023-01-13
Stilspringen E, Abteilung 1
Late Entry Winterklassiker
DS Lindenhof
Team James
Logan James
1
2023-01-13
Springen E - Abteilung 5
NCC Warm Up Turnier - Springen
Nereus Competition Corner
Team James
Logan James
13
56.24%)
2023-01-08
E Springen, Abteilung 1
Spontanturnier
Reitschule Cederberg
Team James
Logan James
10
6.3)
2023-01-08
E Springen, Abteilung 2
Spontanturnier
Reitschule Cederberg
Team James
Logan James
7
2023-01-03
E Springen, Abteilung 2
Back to the Future II
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
4
2023-01-02
E Springen, Abteilung 5
Back to the Future
Turnierstall Kleemann
Team James
Logan James
36
2022-12-27
Qualifikationsprüfung Breeders Cup Springen 2022 (2. Abteilung)
Qualifikation Winter Cup 2022
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
10
7.8)
2022-11-17
Nachwuchspräsentation für Springpferde bis 3 Jahre, Abteilung 6
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
9
7.8)
2022-11-17
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
18
2022-11-11
Springpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 2
Insel-Springen
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Grant Mills
4
7.2)
2022-11-07
Freispringen, Abteilung 1
Springtag
Turnierstall Kleemann
Akazienhof
Grant Mills
10
7.2)
2022-11-06
Freispringen Dreijährige Warmblüter
6. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Akazienhof
Grant Mills
23
6.9)
2022-10-31
Nachwuchspräsentation für Springpferde bis 3 Jahre, Abteilung 4
Halloween Spectacle
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
23
7.1)
2022-10-31
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 2
Halloween Spectacle
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
8
8.3)
2022-10-11
Nachwuchspräsentation für Springpferde bis 3 Jahre, Abteilung 5
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
27
6.4)
2022-10-11
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
21
6.7)
2022-10-08
Qualifikation Trakehner Reitpferdechampionat 3-Jährige
4. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Akazienhof
Grant Mills
13
6.6)
2022-10-08
Trakehner Stutenchampionesse Vorrunde, Abteilung 9
4. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Akazienhof
Grant Mills
7
7.91)
2022-09-26
Gewöhnungsprüfung, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
6
8.4)
2022-09-06
Nachwuchspräsentation Springpferde bis 3 Jahre, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
30
5.1)
2022-09-06
Reitpferdeprüfung, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
29
6.3)
2022-08-09
Nachwuchspräsentation Springpferde bis 3 Jahre, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
4
8.9)
2022-08-09
Reitpferdeprüfung, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
6
7.8)
2022-07-30
Freispringen, Abteilung 2
Classic Jumping
Almkirchen Turniergelände
Akazienhof
Grant Mills
8
7.15)
2022-07-11
Reitpferdeprüfung für Spring- und VS-Pferde, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
5
2022-07-07
Freispringen (bis 3 Jahre ungeritten), Abteilung 3
Sommerfest 2022 - Springtag
Hofer Stables
Akazienhof
Grant Mills
13
7.8)
2022-07-05
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
7
7.40)
2022-06-28
Reitpferdeprüfung für Spring- und VS-Pferde, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
19
7.3)
2022-06-17
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 1
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
11
6.1)
2022-06-16
Freispringen für Pferde - 3 Jährige, Abteilung 1
2. Candlelights Gedächtnisturnier
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Grant Mills
17
2022-05-31
Reitpferdeprüfung (3 & 4jährige) - Abteilung 1
Jungstars
Team James
Akazienhof
Grant Mills
1
9.4)
2022-05-27
Eignungsprüfung - 3 Jährige, Abteilung 3
Jungpferdewoche im Frühling - Tag 4
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Grant Mills
8
7.2)
2022-05-26
Vormustern für Großpferde - 3 Jährige, Abteilung 6
Jungpferdewoche im Frühling - Tag 3
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Grant Mills
3
9.4)
2022-05-25
Reitpferdeprüfung für Großpferde - 3-jährige, Abteilung 4
Jungpferdewoche im Frühling - Tag 2
DS Lindenhof
Akazienhof
Grant Mills
24
6.5)
2022-05-24
Vormustern für Großpferde - 3-jährige, Abteilung 2
Jungpferdewoche im Frühling - Tag 1
DS Lindenhof
Akazienhof
Grant Mills
5
8.4)
2022-05-16
Gewöhnungsprüfung Springen (3-4 Jährig) - 3 Jährig, Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Akazienhof
Grant Mills
11
7.5)
2022-05-09
Gewöhnungsprüfung Springen (3-4 Jährig) - 3 Jährig, Abteilung 3
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Akazienhof
Grant Mills
17
6.4)
2022-05-02
Gewöhnungsprüfung Springen (3-4 Jährig) - 3 Jährig, Abteilung 2
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Akazienhof
Grant Mills
2
9.0)
2022-04-25
Gewöhnungsprüfung Springen (3-4 Jährig) - 3 Jährig, Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Akazienhof
Grant Mills
20
7.1)
2022-04-14
Gewöhnungsprüfung Springen, Abteilung 4
Springen pur im April
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
27
6.1)
2022-04-11
Gewöhnungsprüfung Springen (3-4 Jährig) - 3 Jährig, Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Akazienhof
Grant Mills
3
2022-04-02
Freispringen, Abteilung 6
Klees Buntes Allerlei
Turnierstall Kleemann
Akazienhof
Grant Mills
27
2022-03-25
Freispringen (3 Jahre +), Abteilung 2
Tag der offenen Tür
Galopper Freunde Mayandor
Akazienhof
Grant Mills
3
2022-03-23
l Freispringen (ab 2 Jahre) - Abteilung 3
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Grant Mills
21
7.1)
2022-03-13
Freispringwettbewerb, Abteilung 3
Springen pur im März
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
3
2022-03-09
Freispringen (2 & 3jährige) - Abteilung 1
Grosspferde mit Zukunft
Team James
Akazienhof
Grant Mills
17
2022-03-01
Präsentation Dreijähriger Springpferde (4. Abteilung)
March Madness Showjumping
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
13
2022-02-23
l Freispringen (ab 2 Jahre) - Abteilung 2
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Grant Mills
15
6.73)
2022-02-20
Stars of Tomorrow Freispring-Cup, Abteilung 2
Hallenmeisterschaften 2022 - Tag 4
DS Lindenhof
Akazienhof
Grant Mills
17
6.60)
2022-02-15
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Jungpferdeturnier
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
2
2022-02-08
Springpferde-Nachwuchs-Schau (2-3 jährige) - Abteilung 3
NCC Simply Jumping
Nereus Competition Corner
Akazienhof
Grant Mills
25
6.62)
2022-02-07
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Springen pur im Februar
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
26
6.1)
2022-02-04
Freispringen, Abteilung 2
Sandefelder Winterspringen
DS Lindenhof
Akazienhof
Grant Mills
14
6.59)
2022-01-27
Freispringen für 2- & 3-Jährige; Kat. Warmblüter, 1. Abt.
0 8 2 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Grant Mills
16
6.4)
2022-01-20
Freispringen, Abteilung 1
Bunter Mix
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Grant Mills
10
6.76)
2022-01-16
Freispringwettbewerb (für 3-Jährige), Abteilung 2
Jungpferdeturnier
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
15
6.77)
2022-01-09
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Springen pur im neuen Jahr
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
19
6.72)
2021-12-19
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Adventsspringen
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
10
2021-12-09
Freispringen (bis 3 Jahre ungeritten), Abteilung 1
Weihnachtsfest 2021 - Springen
Hofer Stables
Akazienhof
Grant Mills
7
7.3)
2021-11-23
2jährige Stuten, Kat. Trakehner
VII. Championatstage, Tag 1 Juniors
Ribaneiro
Akazienhof
Grant Mills
24
6.53)
2021-11-22
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
November-Springen
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
18
7.00)
2021-11-14
Trakehner Juniorchampion Vorrunde, 1. Abteilung
3. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Akazienhof
Grant Mills
26
5.66)
2021-11-11
Freispringwettbewerb, Abteilung 3
Hallo Fasching!
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
5
2021-10-28
Freispringen für 2jährige Pferde & Ponies - Abteilung 2
Springgranaten auf Johannsen
Gestüt Johannsen
Akazienhof
Grant Mills
14
6.70)
2021-10-20
Nachwuchspräsentation Springen bis 2 Jahre, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
24
6.42)
2021-10-20
Freispringwettbewerb, Abteilung 2
Springen pur
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
16
5.71)
2021-10-18
Freispringen für Junge Pferde, Abteilung 2
Indian Summer Springen
Sporthorses Thompson
Akazienhof
Grant Mills
7
6.95)
2021-09-02
Nachwuchspräsentation Springen (Jahrgang 2020 und 2019), Abteilung 3
Wir begrüßen den September - Part 2
Akazienhof
Akazienhof
Grant Mills
8
7.7)
2021-08-05
Jungstutenschau Springschwerpunkt JG 2019-2020, Abteilung Großpferde
Rosenwald Spring-Extravaganza I
Eventzentrum Rennbahn Welmstadt
Akazienhof
Grant Mills
9
2021-07-09
Präsentation Springnachwuchs (bis 2 Jahre), Abteilung 5
Sommerfest 2021 - Springtag
Hofer Stables
Akazienhof
Grant Mills
7
2021-06-19
Nachwuchspräsentation Springen - Warmblüter (Jg. 2019) - Ring 2
3. Sandefelder Zuchtschau
Pemberley Events
Akazienhof
Ava Clements
12
2021-04-03
Nachwuchspräsentation Springpferde (2019) (1. Abteilung)
Easter Eggstravaganza
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
11
2021-03-14
Nachwuchspräsentation Springpferde (2019) (1. Abteilung)
Springshowjumping Meet
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
10
2021-03-01
Nachwuchspräsentation 2019 Springen (2. Abteilung)
100 Mal 100 Jubiläumsturnier
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
16
2021-02-05
Freispringen - Abteilung 5
47. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Akazienhof
Grant Mills
18
6.9
2021-01-22
Jungpferdeschau Stuten (Jg. 2019 - 2020), Abteilung 4
Dressur und Springen für jedermann - Springtag
Sportpferdezucht Terbeck
Akazienhof
Grant Mills
10
6.4
2021-01-19
Freispringen (für 2-u.3-jährige), Abteilung 1
Wolfshöhe Springjanuar
Rising Sun Stables
Akazienhof
Grant Mills
2
7.9
2021-01-06
2 Jährige Stuten & Wallache, Ring3
Cederbergs Freispring Championat
Reitschule Cederberg
Akazienhof
Ava Clements
3
2020-11-07
Jährlingsschau Springpferde (2019) (3. Abteilung)
Cozy Jumping Cup
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
6
7.8
2020-11-04
Jährlingsschau, Kat. Trakehner
VI. Championatstage, Tag 3 Finale
Ribaneiro
Akazienhof
Grant Mills
15
6.60
2020-10-25
Trakehner Juniorchampion Vorrunde, 2. Abteilung
2. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Akazienhof
Grant Mills
6
7.3
2020-10-09
Nachwuchsschau Schwerpunkt Springen (Jahrg. 2019), Abteilung 3
2 Jahre Dörenwald
Deckstation Dörenwald
Akazienhof
Grant Mills
13
2020-10-01
Jährlingsschau Springpferde (2019) (4. Abteilung)
Spooky Seazon Opening
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
2
2020-09-29
Jährlingsschau - Warmblüter - Springbetonte Jährlinge (Jg. 2019) - Ring 3
2. Sandefelder Zuchtschau
Pemberley Events
Akazienhof
Grant Mills
7
7.3
2020-09-05
Nachwuchspräsentation Springen bis 2 Jahre, Abteilung 7
B-Day Weekend - 6 Jahre Terbeck
Sportpferdezucht Terbeck
Akazienhof
Grant Mills
15
2020-09-01
Jährlingsschau Springpferde (2019) (3. Abteilung)
TurnUpTuesday Springcup
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
6
2020-08-09
Jährlingsschau Springpferde (2019) (4. Abteilung)
Showjumping Summer Summit
Sportpferde Winter
Akazienhof
Grant Mills
2
2020-08-05
Jungpferdeschau - Abteilung 2
41. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Akazienhof
Grant Mills
7
2020-07-27
Nachwuchspräsentation - Abteilung 3
HIGHfive
Pferdesportpark Ehrfurcht
Akazienhof
Grant Mills
14
61.49%
2020-06-19
Warmblutstuten Nachwuchspräsentation Springen 1yo
J U M P . J U M P . #02/20
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Grant Mills
3
78.82%
2020-05-19
Warmblut Nachwuchspräsentation Springen 1yo
J U M P . J U M P . #01/20
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Grant Mills
19
2020-05-14
Jungpferdeschau (Bis 3 Jahre!) - Abteilung 3
Zillingers Jungpferdetag
Sportgestüt Zillinger
Akazienhof
Grant Mills
13
2020-05-05
Jungpferdeschau - Abteilung 4
38. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Akazienhof
Grant Mills
14
2020-04-22
Jährlingsschau Warmblüter (Jahrgang 2019) - Abteilung 1
Insel-Jungpferdetag
Gutshof Erlengrund
Akazienhof
Grant Mills
12
2020-02-27
Jungpferdeschau für 1- & 2-Jährige; Kat. Warmblüter
0 5 9 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Grant Mills
2
8.3
2019-11-08
Fohlenschau - Kat. Warmblut
V. Championatstage, Tag 3 Finale
Ribaneiro
Akazienhof
Grant Mills
10
2019-10-26
Fohlenschau 0-11 Monate; Kat. Warmblüter
0 5 6 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Akazienhof
Grant Mills
Diese Seite wurde in 0.042 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.