Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
NRC
Feuerland
V-LN: 1150553 - V-ID: 116419
Vesländer Bay Sabino
(E~n/e~W20 A/a)
Sto
172cm MNKH
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 01.01.2019
Omfattande genetik
Sport
Dressur
Ägarhistoria
Uppfödd av
Nereus Riding Center
(Nessa)
Ägs av
Reitverein Eichenau
(Jana)
Ägdes av
1. Nereus Riding Center
(URL)
(Nessa)
Elfaron
v-LN: 1318884
Schimmel Vesländer
Emberano
Entioneth
Randina
Buschrose
Buschlembio
Aphrodite
Feuerball
v-LN: 88083
Fuchs Sabino Vesländer
Federweißer
Fuchs Sabino Vesländer
Federflug
Grünfee
Damenstolz
Brauner Vesländer
Damenheld
Gräfin
Avkomma i registret
Feuerland har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
Feuerland har ingen mer information
Bedöm
NRC Feuerland was approved for evaluations because of nationalen results and was evaluated on 06.03.2024
Conformation:
9
Movement:
5
Rideability:
7
Type:
9
Overal Impression:
8
All in all
38
points
Priser
Feuerland har ingen priser
Vinningar i registret
Feuerland är inte registrerad på någon association
Feuerland nått 399 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
2
7.9)
2024-06-27
Dressurpferdeprüfung Klasse L (5-7 Jahre), Abteilung 3
2. Dressur Meeting
Reitverein Zahrpik
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
2024-06-26
Dressur Kl.A für 4- bis 7-Jährige
1 1 1 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
2
2024-06-26
Dressurpferdeprüfung Kl.L für 5- bis 7-Jährige, 3. Abt.
1 1 1 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
25
6.4)
2024-06-24
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
18
5.4)
2024-06-24
Dressurprüfung Kl. A**, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
7.8)
2024-06-20
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 3
Young Stars
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
6.512)
2024-06-18
Dressur Kl.A 5yo
D R E S S . U P . #04/24
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
2024-06-07
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-06-07
Dressur A - Abteilung 1
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
2024-06-06
Dressurpferdeprüfung L 5+6jährige, Abteilung 1
Tanzen am Haffelsee
Team James
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-06-06
Dressurprüfung Klasse A, Abteilung 1
Tanzen am Haffelsee
Team James
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
7.3)
2024-06-05
Dressurpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig), Abteilung 2
80. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
34
5.48)
2024-06-04
Dressurpferde L, Abteilung 1
Couture Dressage Club mit Qualifikation zum horsesareves Schloss-
Sportzentrum Redbird
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
20
2024-06-03
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 1. Abt.
niemelow . J U N . 24 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
6.1)
2024-05-31
Dressurpferdeprüfung Kl. L
Late Entry in Kronhausen
Sportpferde Chúille
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
5.8)
2024-05-31
Dressurprüfung Kl. A**
Late Entry in Kronhausen
Sportpferde Chúille
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2024-05-27
Dressurpferde L - Abteilung 10
NCC Dressurspaß Im Quadrat
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
2024-05-27
Dressur A - Abteilung 6
NCC Dressurspaß Im Quadrat
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
6.640)
2024-05-26
Dressur Kl.A für 4- bis 7-Jährige, 2. Abt.
1 1 0 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
6.611)
2024-05-26
Dressurpferdeprüfung Kl.L für 5- bis 7-Jährige, 1. Abt.
1 1 0 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
2024-05-24
Dressur Kl. A*, Abteilung 2
Dressurturnier
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
12
2024-05-24
Dressur Kl. A**, Abteilung 2
Dressurturnier
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
7.3)
2024-05-18
Dressurpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 2
11. Sandefelder Dressurtag
Reitverein Hufeisenglück
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
7.9)
2024-05-17
LASCALL'S Youngster-Tour 2024 - Dressurpferdeprüfung Kl. L
SECOND LASCALL'S Youngster Tour 2.0
Sportpferde Chúille
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
7.973)
2024-05-15
Dressur Kl.A, 1. Abt.
Z E H N . j a h r e . Z A H R . tag#3
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
19
2024-05-13
Youngster-Dressur Kl.L* (für 5-7 Jährige), 1. Abt.
Z E H N . j a h r e . Z A H R . tag#1
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
2024-05-08
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 5
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-05-08
Dressur A - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
4
8.03)
2024-05-02
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 1
Couture Dressage Club - Mai Edition
Sportzentrum Redbird
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
34
6.55)
2024-05-02
Dressurprüfung Klasse A, Abteilung 3
Couture Dressage Club - Mai Edition
Sportzentrum Redbird
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
8.22
2024-04-28
Dressurpferdeprüfung Klasse L
3. VesBuCha Qualifikationsturnier 2024
Nereus Riding Center
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
8.962)
2024-04-26
Dressur Kl.A für 4- bis 7-Jährige
1 0 9 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
33
5.65
2024-04-14
Dressurpferdeprüfung Klasse L
1. VesBuCha Qualifikationsturnier 2024
Ponyzucht Kleemann
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
21
6.3)
2024-04-13
Dressurpferdeprüfung L
RVE Pokal - Dressurtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
7
7.3)
2024-04-13
Dressur A
RVE Pokal - Dressurtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
2024-04-11
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 7
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
2024-04-11
Dressur A - Abteilung 1
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
26
2024-04-03
Warmblutstutenschau, Abteilung 1
It's Showtime
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
20
6.4)
2024-04-02
Dressur A*, Abteilung 3
Dressage at April
Sporthorses Thompson
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
18
7.0)
2024-04-02
Dressur A**, Abteilung 3
Dressage at April
Sporthorses Thompson
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
2024-04-02
A Dressur, Abteilung 13
Frühlingsfrische Dressur in Douwahell
Turnierstall Kleemann
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
5.2)
2024-04-01
L Dressurpferdeprüfung, Abteilung 3
Kleemann's Osterhase-Dressur-Parade
Turnierstall Kleemann
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2024-03-30
Zuchtstutenschau ab 3yo Schwerpunkt Dressur - Abteilung 3
NCC Girls Day
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
7.2)
2024-03-26
Stutenschau, Abteilung 1
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
18
6.3)
2024-03-26
Dressurpferde L, Abteilung 6
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
7.0)
2024-03-26
A** Dressur, Abteilung 11
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
18
2024-03-20
Dressurprüfung Klasse A, Abteilung 3
März-Dressur
Gestüt Johannsen
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2024-03-18
Dressur Kl. A*, Abteilung 1
Dressurturnier
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
2024-03-18
Dressur Kl. A**, Abteilung 2
Dressurturnier
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
7.929)
2024-03-18
Dressur Kl.A, 3. Abt.
D R E S S . U P . #01/24
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
17
61.094%)
2024-03-18
Dressur Kl.A Musikkür, 1. Abt.
D R E S S . U P . #01/24
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
17
7.4)
2024-03-10
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 5
Young Stars
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
2024-03-08
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 6. Abt.
niemelow . M A R . 24 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
2024-03-06
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 5
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-03-06
Dressur A - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
6.5)
2024-03-05
Dressurpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig), Abteilung 3
77. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
30
4.8)
2024-03-05
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
7.5)
2024-03-05
Dressurprüfung Kl. A**, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
6.3)
2024-03-04
Stutenschau
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
7.6)
2024-03-04
Dressurpferde L
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
6.3)
2024-03-04
Stutenschau
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
7.6)
2024-03-04
Dressurpferde L
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
12
7.1)
2024-03-04
A** Dressur
Moloney Dressage Day
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
2024-02-26
Dressur Kl. A*, Abteilung 2
Dressur- und Springtag
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
4
2024-02-26
Dressur Kl. A**, Abteilung 1
Dressur- und Springtag
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
2024-02-21
Dressurprüfung Klasse A, Abteilung 1
Late Entry Spring- & Dressurtag
Gestüt Johannsen
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
6.6)
2024-02-19
Dressurpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig), Abteilung 2
9. Dressage Masters - 2. Quali
Almkirchen Turniergelände
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
12
6.7)
2024-02-19
Dressur Klasse A*, Abteilung 1
9. Dressage Masters - 2. Quali
Almkirchen Turniergelände
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
35
2024-02-14
A- Dressur
Valentinstag-Turnier
Die Haltergemeinschaft
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-02-12
Stutenschau, Abteilung 2
Große Pferdeschau
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
2024-02-12
Dressurprüfung Klasse A, Abteilung 1
Season Opening 2024 - Dressage
Team James
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2024-02-12
Dressurpferdeprüfung L 5+6jährige, Abteilung 4
Season Opening 2024 - Dressage
Team James
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
2024-02-11
Dressur Klasse A - Gruppe 5
Im Viereck tanzen
Turnierstall Zille
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
26
6.5)
2024-02-10
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 3
Young Stars
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
53
6.4)
2024-02-09
YOUNGSTERSTOUR Dressurpferdeprüfung Klasse M (5-7 Jährig)
9. Dressage Masters - 1. Quali
Almkirchen Turniergelände
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
7
2024-02-08
Dressur Kl.A (4-7 Jahre), Abteilung 3
Jungpferdeturnier
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
2
2024-02-07
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 1
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
2024-02-07
Dressur A - Abteilung 3
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
17
6.6)
2024-02-05
Dressurpferdeprüfung Klasse L (5+6 Jährig), Abteilung 2
76. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
7.2)
2024-02-03
Dressurpferdeprüfung L, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
20
6.8)
2024-02-03
Dressurprüfung Kl. A**, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
5.606)
2024-01-26
Dressur Kl.A für 4- bis 7-Jährige, 3. Abt.
1 0 6 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
6.853)
2024-01-26
Dressurpferdeprüfung Kl.L für 5- bis 7-Jährige, 2. Abt.
1 0 6 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
21
2024-01-25
Stutenschau (ab 3 Jahre), Abteilung 2
Schau dich schön
Turnierstall Summerland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
2024-01-24
Dressurprüfung Klasse A** - Abteilung 2
Kailua Events Dressurturnier
Kailua Events
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
6.9)
2024-01-19
Dressurpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 5
10. Sandefelder Dressurtag
Reitverein Hufeisenglück
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
12
2024-01-17
Dressurpferdeprüfung L - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
14
2024-01-17
Dressur A - Abteilung 4
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
2024-01-17
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 3. Abt.
niemelow . J A N . 24 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2024-01-11
Dressur Kl. A*, Abteilung 5
Dressurtag
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
2024-01-11
Dressur Kl. A**, Abteilung 1
Dressurtag
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
20
5.6)
2024-01-05
Dressurpferdeprüfung Klasse A (4+5 Jährig), Abteilung 3
LATE ENTRY 75. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2023-12-27
Jungpferdeschau für 3- & 4-Jährige; Kat. Vesländer Warmblut
1 0 5 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2023-12-26
Dressurpferdeprüfung Kl.A für 4- bis 7-Jährige
1 0 5 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
5.9)
2023-12-21
Stutenschau, Abteilung 9
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
7.5)
2023-12-21
Dressurpferde A, Abteilung 3
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2023-12-17
Jungpferdeschau Warmblüter -> von 2-5 Jahren - Gruppe 3
Wer hat das schönste Pferd?
Turnierstall Zille
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
2023-12-13
Dressurpferdeprüfung A - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
6.7)
2023-12-09
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Finale RVE Pokal - Dressurtag mit Rahmenprogramm - 09.12.23
Reitverein Eichenau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
15
2023-12-08
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 2. Abt.
niemelow . D E C . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
7.1)
2023-12-05
Dressurpferdeprüfung Klasse A (4+5 Jährig), Abteilung 2
74. Joisser Youngster
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
18
5.9)
2023-12-01
Dressurpferdeprüfung Klasse A (4-6 Jährige), Abteilung 1
9. Sandefelder Dressurtag
Reitverein Hufeisenglück
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
5.4)
2023-11-30
Dressurpferdeprfg. Kl.A, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2023-11-27
Jungpferdeschau für 3- & 4-Jährige; Kat. Vesländer Warmblut
1 0 4 . j u n g p f e r d e t a g . Z W E I
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
6.110)
2023-11-26
Dressurpferdeprüfung Kl.A für 4- bis 7-Jährige, 1. Abt.
1 0 4 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
6.618)
2023-11-26
Dressur Kl.A für 4- bis 7-Jährige
1 0 4 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
6.8)
2023-11-23
Dressurpferdeprfg. Kl.A, Abteilung 6
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
2023-11-21
Dressurpferdeprüfung A, Abteilung 2
Late Entry Dressurturnier
Team James
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
10
6.4)
2023-11-13
Dressurpferdeprfg. Kl.A, Abteilung 2
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
2023-11-12
Dressurpferdeprüfung Kl. A
Dressurfestival
Reitstall Elwen
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
2
2023-11-11
Dressurpferdeprüfung (4-5 Jahre)
Jungpferde-Tag
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
8
6.2)
2023-11-10
Dressurpferdeprfg. Kl.A, Abteilung 3
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
1
2023-11-08
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 2. Abt.
niemelow . N O V . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
5
2023-11-08
BEST OF Youngster Stuten 2- bis 5-Jährige
niemelow . N O V . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
24
5.9)
2023-11-07
Dressurpferdeprüfung Klasse A (4-6 Jährig), Abteilung 2
Dressur Meeting
Reitverein Hufeisenglück
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
13
2023-11-06
Dressurpferdeprüfung A - Abteilung 5
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
6.8)
2023-11-05
Dressurpferdeprüfung Klasse A (4+5 Jährig), Abteilung 2
73. Joisser Youngsters
Aufzuchtshof Joisser
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
2
2023-11-01
Dressur Kl.A für 4- & 5-Jährige, 2. Abt.
a l l e r . H E I L I G E N . 2023
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
6
2023-10-30
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 2
NCC Stutenclub XIV
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2023-10-30
Warmblut Stuten 4yo+ (Dressurschwerpunkt) - Abteilung 4
NCC Stutenclub XIV
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
50
6.8)
2023-10-28
Stutenschau Vesländer Junioren
8. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
17
2023-10-27
Dressurpferdeprüfung 3+4jährige Pferde, Abteilung 2
Dressage @ Johannsen
Gestüt Johannsen
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
6.339)
2023-10-26
Reitpferdeprüfung für 4- & 5-Jährige
1 0 3 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
2
7.160)
2023-10-26
Dressurpferdeprüfung für 4- & 5-Jährige
1 0 3 . j u n g p f e r d e t a g . E I N S
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
9
2023-10-16
Stutenschau - Warmblüter und Reitponys ab 3yo - Abteilung 2
NCC Jungsterne Club II
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
7
2023-10-14
Stutenschau, Abteilung 7
Pferdeschau
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
2023-10-14
Warmblutschau, Abteilung 1
Pferdeschau
TS Ponyland
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
21
2023-10-09
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 1. Abt.
niemelow . O K T O . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
7
2023-10-06
Stutenschau - Warmblüter und Reitponys ab 3yo - Abteilung 3
NCC Jungsterne Club I
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
11
2023-10-02
Warmblut Stuten 4yo+ (Dressurschwerpunkt) - Abteilung 2
NCC Stutenclub XIII
Nereus Competition Corner
Reitverein Eichenau
Miriam Osterhaus
3
2023-09-25
E Dressur, Abteilung 7
Seamair-Symphonie der Dressur
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
11
2023-09-18
E Dressur, Abteilung 7
Dressur-Douwahell-Extravaganza
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
2
2023-09-13
E Dressur, Abteilung 11
Seamair-Sternstunde der Dressur
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
2023-09-11
E Dressur, Abteilung 7
Eleganz auf Seamair
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
8
2023-09-09
Dressur Kl. E, Abteilung 1
Jubiläumsturnier
TS Ponyland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2023-09-07
E Dressur, Abteilung 7
Back To The Future 2023
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
8
6.82)
2023-09-04
E- Dressur, Abteilung 2
Eröffnungsturnier - Dressur
Gestüt Möhrental
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2023-08-29
Dressur E - Abteilung 6
4. FM Dressurturnier
Fahrstall Miracles
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
WN: 7.88)
2023-08-26
Finale 4jährige Reitpferde Stuten & Wallache
Vesländisches Bundeschampionat 2023 - Tag 4
Schlosspark Schalingen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
18
WN: 7.68)
2023-08-24
Qualifikation 4jährige Reitpferde Stuten & Wallache
Vesländisches Bundeschampionat 2023 - Tag 2
Schlosspark Schalingen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
24
6.1)
2023-08-21
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 1
Couture Dressage Club
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
9
2023-08-17
Dressur E - Abteilung 2
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
2023-08-12
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 3
Spontanes Dressurvergnügen
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
20
5.6)
2023-08-11
Dressurprüfung Kl.E, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
7.7)
2023-08-08
Dressur E, Abteilung 1
Dressage at August
Sporthorses Thompson
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
11
7.1)
2023-08-02
Dressur E, Abteilung 3
Sommer, Sonne, Strand
Sporthorses Thompson
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
2023-08-02
Sackhüpfen, Abteilung 3
Sommer, Sonne, Strand
Sporthorses Thompson
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
7.0)
2023-08-01
Gebisslose Dressur Kl. E, Abteilung 5
3. Fair zum Pferd
Sporthorses Thompson
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2023-07-27
E-Dressur - Abteilung 2
Dressurtag auf Gut Sinnesro
Gut Sinnesro
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
11
2023-07-18
Dressur Kl. E, Abteilung 4
Sommerturnier
TS Ponyland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
21
6.1)
2023-07-13
Dressur Klasse E, Abteilung 3
Sommerfest 2023 - Dressurtag
Hofer Stables
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
10
7.6)
2023-07-11
Dressurprüfung Kl. E, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2023-07-08
E Dressur, Abteilung 14
Kleines Dressurspektakel III
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
22
6.1)
2023-07-07
Dressur E, Abteilung 2
2. GFM Summer Festival
Galopper Freunde Mayandor
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2023-07-07
E Dressur, Abteilung 14
Kleines Dressurspektakel II
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
2
2023-07-06
E Dressur, Abteilung 2
Kleines Dressurspektakel
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
6.8)
2023-07-02
Dressurprüfung E, Abteilung 2
3. Evangelista Dressurcup III
Sternhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
9
7.7)
2023-06-21
Dressur Kl. E, Abteilung 2
June Spectacle
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
9
7.3)
2023-06-11
Dressurprüfung Kl. E, Abteilung 1
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
2023-06-10
Dressur E - Abteilung 4
NCC Superspontaner Dressurtag
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
2023-05-29
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 2
Spontanes Turniervergnügen
Gestüt Johannsen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
2
2023-05-29
Dressur E - Abteilung 1
3. FM Dressurturnier
Fahrstall Miracles
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
8
2023-05-22
E-Dressur - Abteilung 2
Dressurtag
Gut Sinnesro
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
24
6.59)
2023-05-01
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 1
Safe the last Dance with Lanisonn
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
16
2023-04-22
E Dressur, Abteilung 2
Ballerina
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
7.41)
2023-04-20
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 3
Couture Dressage Club
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
6.6)
2023-04-19
E Dressur, Abteilung 4
Turnierstall John Moloney Eröffnungsturnier
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
2023-04-17
Dressur E - Abteilung 4
Insel-Dressur
Gutshof Erlengrund
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
25
5.32)
2023-04-15
Dressur E, Abteilung 2
RVE Pokal - Dressurtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
14
2023-04-12
Dressurtour Klasse E - Tag 1, Abteilung 3
Dressurtour
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
19
2023-04-12
Dressurtour Klasse E - Tag 2, Abteilung 3
Dressurtour
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
20
2023-04-12
Dressurtour Klasse E - Tag 3, Abteilung 3
Dressurtour
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
22
2023-04-12
Dressurtour Klasse E - Gesamtwertung, Abteilung 3
Dressurtour
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
16
5.4)
2023-04-01
Hellot Stiftung sponsert Dressurprüfung Kl. E - 2. Abteilung
Auenburger Freilandturnier
Sportpferde Chúille
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
8.97)
2023-03-30
E-Dressur, Abteilung 1
Dressurtag
TS Berger
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
8
2023-03-19
Dressur Klasse E - Gruppe 2
Tanzen samt Pferd
Turnierstall Zille
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2023-03-17
Dressur E - Abteilung 5
NCC Lasst uns spontan munter sein - Dressuredition
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
2023-03-15
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 3
Season Opening - Dressur
Gestüt Johannsen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
32
5.81)
2023-03-08
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 2
Couture Dressage Club
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2023-03-01
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 3
Kailuas Late Entry - Event
Kailua Events
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2023-02-02
Dressur Kl. E, Abteilung 2
Spring- und Dressurturnier
TS Ponyland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
26
5.7)
2023-02-01
Dressurprüfung Kl. E, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
23
7.0)
2023-01-21
Dressur E, Abteilung 1
Eröffnungsturnier - Dressurtag - 21.01.23
Reitverein Eichenau
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
24
6.47)
2023-01-17
Dressur E, Abteilung 4
Sandefelder Winterdressur
DS Lindenhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
2023-01-15
Dressur E - Abteilung 2
NCC Warm Up Turnier - Dressur
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
2023-01-15
Dressur E
What do you need
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
4
2023-01-14
Dressurprüfung Klasse E, Abteilung 3
Tag der offenen Hoftür
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
14
6.88)
2023-01-13
Dressur E, Abteilung 1
Late Entry Winterklassiker
DS Lindenhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
24
5.14)
2022-12-04
Reitpferdeprüfung, Abteilung 4
2. Adventsturnier
DS Lindenhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
2
8.00)
2022-12-04
Mustern für junge Reitpferde, Abteilung 1
2. Adventsturnier
DS Lindenhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
2022-11-29
Reitpferdeprüfung, Abteilung 10
Goodbye Boys
Turnierstall Kleemann
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
18
2022-11-06
Dressurpferdeprüfung (3+4j.), Abteilung 1
Spontaner Herbstmix
Gestüt Johannsen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
2022-11-06
Reitpferdeprüfung
Dressurfestival
Reitstall Elwen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
2022-11-03
Reitpferdeprüfung für 3&4jährige Pferde, Abteilung 1
Novembertanz am Haffelsee
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
8.6)
2022-10-31
Nachwuchspräsentation für Dressurpferde bis 3 Jahre, Abteilung 4
Halloween Spectacle
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
9.3)
2022-10-31
Reitpferdeprüfung, Abteilung 1
Halloween Spectacle
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
2022-10-15
Dressurpferdeprüfung
What do you need
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
13
2022-09-29
Reitpferdeprüfung 3+4jährig, Abteilung 3
Dressurpferdeherbst
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
8.9)
2022-09-05
Nachwuchspräsentation Dressurpferde bis 3 Jahre, Abteilung 8
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
31
6.2)
2022-09-05
Longierwettbewerb, Abteilung 2
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
14
2022-08-30
Dressurpferdeprüfung, Abteilung 2
Youngsterday
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
26
WN: 7.34)
2022-08-25
Qualifikation 3jährige Reitpferde Stuten & Wallache
Vesländisches Bundeschampionat 2022 - Tag 2
Schlosspark Schalingen
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
8
2022-07-08
Dressurpferdeprüfung (für Pferde ohne E-Erfahrung) - Abteilung 5
Strand-Dressur
Gutshof Erlengrund
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
27
6.1)
2022-07-06
Dressurpferdeprüfung, Abteilung 2
Sommerfest 2022 - Dressurtag
Hofer Stables
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
4
9.0)
2022-07-04
Nachwuchspräsentation Dressurpferde bis 3 Jahre, Abteilung 9
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
7.6)
2022-07-04
Longierwettbewerb, Abteilung 3
Dressur pur
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
5.77)
2022-06-30
Reitpferdeprüfung - gesponsert von Seleko, Abteilung 1
Late Entry am 30.06.22
Sportpferde Chúille
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2022-06-30
Warmblut Stuten 3yo (Dressurschwerpunkt)
NCC Stutenclub VII
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
2022-06-30
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 2
NCC Stutenclub VII
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
7.44)
2022-06-28
Longierwettbewerb
Young Stars
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
25
6.55)
2022-06-28
Reitpferdeprüfung für Dressurpferde, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
19
5.8)
2022-06-25
Reitpferdeprüfung (ab 3 Jahre), Abteilung 3
1. GFM Summer Festival
Galopper Freunde Mayandor
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
2022-04-30
Warmblut Stuten 3yo (Dressurschwerpunkt) - Abteilung 1
NCC Stutenclub VII
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
11
2022-04-30
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 4
NCC Stutenclub VII
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
10
2022-03-30
Warmblut Stuten 3yo (Dressurschwerpunkt)
NCC Stutenclub VI
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
4
2022-03-30
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 2
NCC Stutenclub VI
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
7.0)
2022-03-28
Reitpferdeprüfung (3 Jährig), Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
9.7)
2022-03-21
Reitpferdeprüfung (3 Jährig), Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
23
7.3)
2022-03-20
Longierwettbewerb, Abteilung 1
Dressur pur im März
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
8.4)
2022-03-20
Reitpferdeprüfung, Abteilung 5
Dressur pur im März
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2022-03-15
Reitpferdeprüfung für 3-jährige Pferde und Ponys
What do you need
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2022-03-15
Longierwettbewerb, Abteilung 2
What do you need
Turnierstall Summerland
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
12
7.4)
2022-03-14
Reitpferdeprüfung (3 Jährig), Abteilung 1
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
7
2022-03-11
Präsentation dreijähriger Dressurpferde (4. Abteilung)
March Madness Dressage
Sportpferde Winter
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
2022-03-11
Dressurpferdeprüfung (3j.) (3. Abteilung)
March Madness Dressage
Sportpferde Winter
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
6.8)
2022-03-07
Reitpferdeprüfung (3 Jährig), Abteilung 2
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
1
2022-03-04
Stutenschau Jahrgang 2019 - Abteilung 5
NCC Vesländer Dreijährigen Tag
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
2022-03-04
Reitpferdeprüfung - Abteilung 1
NCC Vesländer Dreijährigen Tag
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
2022-03-04
Favouriten-Vorstellung (Stuten)*
NCC Vesländer Dreijährigen Tag
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
11
6.76)
2022-02-15
Reitpferdeprüfung, Abteilung 2
Jungpferdeturnier
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
3
2022-02-09
Dressurpferde-Nachwuchs-Schau (2-3 jährige) - Abteilung 1
NCC Simply Dancing
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
21
6.71)
2022-02-05
Reitpferdeprüfung, Abteilung 3
Dressur pur im Februar
Akazienhof
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
17
2022-01-30
Warmblut Stuten 3yo (Dressurschwerpunkt)
NCC Stutenclub IV
Nereus Competition Corner
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
32
5.5)
2021-11-23
2jährige Stuten, Kat. Vesländer Abteilung 1
VII. Championatstage, Tag 1 Juniors
Ribaneiro
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
15
7.1)
2021-11-18
Jungpferdeschau Jahrgang 2019 - Warmblüter, Abteilung 2
Couture Breeders Club mit Vorwauswahl zur Körung
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
13
2021-11-08
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 1. Abt.
niemelow . N O V E M B E R . show
Eventzentrum Zahr
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
16
6.5)
2021-10-30
Dressurnachwuchspräsentation 2jährige (Jahrgang 2019), Abteilung 4
Wolfshöhe Dressurtag mit Qualifikation Lincoln Cup
Rising Sun Stables
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
34
5.97)
2021-10-20
Jungpferdeschau Jahrgang 2019 - Warmblüter, Abteilung 3
Couture Breeders Club
Sportzentrum Redbird
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
6
2021-09-26
Fohlenschau für 2-3 Jahre Stuten
Jungpferdeturnier Tag 2
Turnierstall Zille
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
2
2021-09-05
Jungpferdeschau Warmblüter -> von 2-5 Jahren
Wer hat das schönste Pferd?
Turnierstall Zille
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
26
2021-08-30
Youngsterschau Warmblut, Dressurschwerpunkt
Showtime auf Kailua
Kailua Events
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
5
2021-08-20
Show der Zweijährigen (Jahrgang 2019) - Abteilung 3
Jungpferdetag am Haffelsee
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
31
2021-08-20
Longierwettbewerb (2 & 3jährige)
Jungpferdetag am Haffelsee
Team James
Nereus Riding Center
Ella Siemstritt
Diese Seite wurde in 0.043 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.